Биколен зеленчук: дали вреди да се започне со вакви необични сорти

Биколен зеленчук: дали вреди да се започне со вакви необични сорти дома 1

Биколен зеленчук, чии плодови, за разлика од обичните, се насликани во две бои одеднаш - несомнено, brightубопитност светла и привлечна по изглед. Но, дали само заради нивниот необичен изглед се одгледуваат такви култури или имаат други предности? Подредени заедно.

Двобоен (двоболен) зеленчук се одгледува неодамна. Се разбира, тие изгледаат многу елегантно и на градинскиот кревет и на масата. И како на друго место, различните сорти на двобој се разликуваат од обичните градинарски култури и дали има повеќе придобивки и вкус кај нив?

За боење на таквите плодови, одеднаш се одговорни неколку пигменти, кои „комбинираат, но не мешајте“, создавајќи фенси ленти, точки, дамки и дамки на кожата и пулпата. Вкусот на велосипедите честопати е „обоен“ со необични нијанси и нијанси..

Ајде да погледнеме во оние зеленчуци чии разновидни сорти можете да ги смирите на вашата страница без многу проблеми.

Биколни домати

Биколен зеленчук: дали вреди да се започне со вакви необични сорти 2

Повеќебојните и двобојните домати се најчестиот и најпаметниот претставник на двоболната група во нашите ширини. Тие не се извонредни само за разновидноста на боите на кожата, туку и за бојата на месото - во контекст на ваквите домати изгледаат не помалку интересни отколку од надворешната страна.

Кога целосно зреат, двобојните домати го воодушевуваат окото со нерамна боја со матни области со различни бои. Тие се розови со жолти дамки, се протегаат од круната, а можат да бидат жолто-мед со ленти од малина или бледо жолта, скоро бела со розова „руменило“.

Нивното месо е исто така обоено на различни начини - може да се осветли (или затемни) од центарот до рабовите, или може да биде прошарано со различна боја низ целиот волумен..Квалитетите на вкусот на двобојните домати се исто така многу разновидни. Вие не само што може да изберете сорти по ваш вкус, туку и неочекувано да откриете нови и необични нијанси на тоа. На пример, зачинети ноти или јасно сладок вкус со овошен арома. Во принцип, сите двоборни домати содржат намалена количина киселини и затоа, без оглед на растечките услови, секогаш се слатки или засладени.

Повеќето од двобојните овошја се големи „стек“ домати за облекување салата, но може да се сретнете и домати во форма на срце или дури и домати од цреша. Еве неколку варијанти на двобојни домати кои веќе ги освоија срцата на градинарите.

Басинга Биколор (Басинга Би-боја). Висока сорта во средната сезона, една од најдобрите за аматерско одгледување во светот. Многу продуктивно и скромен. Големи и многу големи плодови (300-600 g) се насликани однадвор и внатре во жолто-портокалова боја со црвени удари и вени. Пулпата е месести, сокот и семето се малку, вкусот е богато овошје.

Бисер од Чероки (виолетова Чероки). Полу-детерминантен медиум рано скромен спектар на американска селекција. Однадвор, плодовите се виолетово-црни поради изобилството на антоцијани, нежното месо е розово со зелени дамки со различна големина и интензитет. Големината на зрелото овошје е 300-400 гр. Вкусот е сладок со допир на црвено вино и мала киселост, аромата е „чадена“.

Оахакан скапоцен камен. Оваа легенда сорта доаѓа од Мексико. Кора од големи плодови со рамно заоблена боја има портокалови, црвени, жолти и розови прелевања, како и дамки во боја на малина. Во делот, доматите се исти повеќебојни, со обоени мермерни дамки. Месото е мулти-комора, се топи и има многу сладок вкус. Просечната тежина на доматите е од 150 до 250 гр. Под идеални услови за растење, може да се истури до 450 гр.Сортата ги толерира краткорочните периоди на ладење неверојатно добро, и е отпорна на заболувања на домати.Големо виножито. Доматите од оваа сорта имаат неверојатно убава боја: кога целосно зреат, на црвена позадина се појавуваат жолти дамки и размаски. Колку повеќе сончеви денови имало за време на зреењето на доматите, толку повеќе заситена станува црвената боја. Пулпа на овошје е мулти-комора, сочна, слатка, се топи во устата. Во стаклена градина, грмушките растат на 1,8 m, просечната тежина на доматите е 200-400 g.

Грејпфрут. Средно-сезонска разновидност на руската селекција. На компактен, но висок грмушка, без оглед на растечките услови, многу слатко овошје тежи од 150 до 300 гр зрее. Под поволни услови, тие можат да достигнат 500 г. Кора од доматите е светла, дво-тон, на неа се жолти и масни ленти и ленти што доаѓаат од капи. Сортата е наменета за одгледување во стаклена градина.

  • Биколен зеленчук: вреди да се добијат такви необични сорти дома 3Биколен зеленчук: дали вреди да се започне со вакви необични сорти 4

    Ретки разнобојни домати - нови сорти за садење во 2016 година

    Преглед на невообичаени новини на домати кои нема да остават рамнодушен ниту еден градинар.

Тиквички-биколори

Биколен зеленчук: вреди да се добијат такви необични сорти дома 5

Тиквички-биколори, како обичните тиквички, на рана возраст е доста јадлива во својата сурова форма - тие се нежни и сочни. Ова значи дека придобивките од сите нивни хранливи материи се целосно зачувани, а светлиот изглед на масата не се губи. И има нешто да се избере меѓу мулти-обоени тиквички - тие се разликуваат и по формата и големината, и по бојата на кора и пулпа. Со правилен избор на сорти „виножито избрани“ во чинија, ќе ви биде обезбедено нешто за да ги изненадите гостите.

Обоени сонцето Ф1. Фабриката е компактна, до 50 см висока, без стебло пука до 90 см. Грмушката е отворена, што го олеснува бербата. Овошје со тежина од 0,7-1,2 кг, издолжени, цилиндрични, светло или темно жолти со надолжни бели ленти. Пулпата е бело-жолта, средна густина и сочноста, слатка.

Ф1 фестивал. Компактен хибриден украс. Heуби-сè на топлина, расте главно во јужните региони. Овошјето со дијаметар до 15 см изгледа малку како „традиционално“ тиквички и повеќе личат на тиква - заоблена, светло шарена. Пулпата е мека, портокалова, вкусна по вкус. Собраните овошја се чуваат многу долго време, без да се изгуби нивниот вкус.

Зебра. Рано зрела грмушка компактен степен. Газените плодови се цилиндрични, со малку изразена лента, не многу големи (до 0,9 кг). Кора е светло зелена со темно зелени ленти. Пулпата е белузлаво жолта, сочна, има овошен вкус. Vestетва.

Чудо од две бои. Разновидност што ја одгледуваат англиски одгледувачи и претставува засилувачка грмушка со пука долга 10 m. Плодовите се цилиндрични, со мазна површина, многу вкусни. Тиквички со интересна боја - интензивна жолта боја на дршката и раскошна зелена боја во остатокот од областа, како да е „исечена“ на половина од границата на бојата.

Биколи со модар патлиџан

Биколен зеленчук: вреди да се добијат такви необични сорти дома 6

Да, и модар патлиџан не е секогаш само "сина", иако во оваа култура нема многу различни сорти во боја. Меѓу нив има форми на виолетова во бели ленти, жолто-зелена, бело-зелена, жолто-виолетова, бело-јоргована. Многу од нив имаат прилично тенка кожа што не треба да се отстранува за време на готвењето.

Епл зелено. Супер рана разновидност на американската селекција. Грмушката е висока до 50 см, полураспространета, со прекрасни виолетови цвеќиња. Овошјето е заоблено, со тежина до 300 g, со тенка кожа. Во техничка зрелост, модар патлиџаните се меки зелени, во биолошки - жолто-зелена боја. Пулпата е бела, не потемни долго време, многу нежен, вкусен вкус. Сортата е многу продуктивна, плодна до мраз.

Необичен. Рана сорта на култури. Грмушката е преокружена (до 50 см), компактен. Овошје со оригинална форма на солза, во должина до 10 см, разнобојни (светло зелена со пурпурни ленти на почетокот, со текот на времето тие се претвораат во виолетова со жолти ленти).

Камбоџа Грин Janeејн. Голем принос на азиската селекција. Формира компактна исправена грмушка висока до 60 см со дебели цврсти стебла. Овошјето е големо (до 500 g), овална, малку срамнети со земја, ребрести, со оригинална боја (бојата од еден „пол“ оди од заситено зелена преку бело-зелена лента до бела спротивна „пол“). Пулпата е бела, со нежна текстура. Вкус со вкусна нијанса, без горчина.

Како што можете да видите, изборот на разни зеленчуци сорти на Биколор е доволно голем, така што скоро секој летен жител може да засади и да растат вака чудо во боја во неговата област. Покрај тоа, овие култури не бараат посебна земјоделска технологија, но тие ја сакаат истата работа како и обичните растенија - добра грижа и грижа.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака