Како да се користи кора од банана како ѓубриво за градината

Кожата од банана е недостижна и фрлена, но некои одгледувачи на зеленчук ги прават органско ѓубриво. Тие забележуваат дека може да се користи за да се хранат цвеќиња и градинарски растенија. Откријте какви се придобивките од кора од банана како ѓубрива за градината и како да се применуваат.

Како да се користи кора од банана како ѓубриво за градината 1

Придобивките од кожа од банана како ѓубрива се дека:

  • го промовира растот на кореновиот систем, ги зајакнува растенијата, промовира правилна прераспределба на водата и хранливите материи во нив;
  • го зајакнува имунитетот на растенијата, ги нормализира фотосинтетичките процеси во нивните лисја;
  • ја зголемува содржината на шеќер во овошјето;
  • спречува болести и ги одвраќа штетните инсекти, како што се aphids.

Вообичаеното поле за примена на ѓубриво од кожа од банана е облекување цвеќиња во затворен простор, но може да се користи и за садници и садници во градината. Корисна кора за стакленички растенија, особено во пролет и есен, во услови на слаба осветленост.

Кожата на незрели плодови содржи хормони за раст, така што користа од кора од банана за растенијата лежи во фактот дека може да придонесе за брзо ртење на семето, засадување на садници и садници, како и на понатамошен раст на млади растенија.

Контраиндикации и мерки на претпазливост

Карактеристика на бананите е дека во нивната пулпа не се акумулираат штетни материи. Но, тие остануваат во кожа на овошје кои се третираат со пестициди за да се заштитат од штетници и специјални хемикалии кои ви овозможуваат да го регулирате процесот на зреење на бананите што се берат зелени. Кога ја користите кора како ѓубриво, ова се претвора во неповолна положба, што го ограничува неговиот обем.

Миењето на кожа не помага да се отстранат овие супстанции, затоа кожа од банана за употреба како ѓубриво треба да се подготват на посебен начин.

Fубрива направени од кора од банана можат да се хранат со домати, краставици, зелка, ротквици, модар патлиџан и цвеќиња. За овошје, растенија со крушка и култури, неговата употреба е непожелна.

Подготовка на суровиниПред да користите кожи од банана како ѓубриво за зеленчук, прво мора да ги отстраните штетните материи од нивниот состав (амониум сулфат, пестициди и други супстанции). Можете правилно да ги подготвите суровините со сушење нив на сонце. За да го направите ова, изберете сончев и по можност малку ветровит ден, исечете ги кожа од банана во тесни ленти ширина 2-3 см, завиткајте ги на конец и закачете ги за да се исушат на отворено.

Како да се користи кора од банана како ѓубриво за градина 2

За да се подготви ѓубриво за садници, кожите се попарени со врела вода и се оставаат во неа 1-1,5 часа. Откако ќе се исцеди течноста, отечената маса се користи како суровина за подготовка на врвни преливи.

Подготовка и употреба на ѓубриво

За да добиете најизразен ефект, треба правилно да ги оплодиш растенијата. Постојат неколку начини да се подготви врвен облекување од кора од банана. Најлесна и најбрза опција е да користите свежи сецкани кожи..

Лесно е да се оплоди - корите исечени на парчиња се вградени под долниот слој на почвата, попрскана со земја одозгора, на која потоа се сее семето или се засадува украсно растение. Ефектот на таквото врвно облекување е веднаш забележлив - растенијата почнуваат да се претвораат во зелена боја, па дури и повеќето изнемоштени од нив растат посилни и стекнуваат здрав изглед. Од ова ѓубриво, садници добиваат не само минерални материи, туку и стануваат поотпорни на мраз, бидејќи топлината што се испушта во почвата за време на прегревање го загрева засаденото растение.Свежите кожи од банана можат да се користат само за хранење садници (тие имаат природни стимуланси за раст) - тие се ставаат во садење јами под корените на растенијата, така што до моментот кога ќе се развијат, таа успеа да изгние. За цветни и плодни растенија, подобро е да се користат сушени кожи или инфузија, во кои нема стимуланси за раст..

Вториот начин да се примени ѓубриво од кора од банана е да се користи во форма во прав. По сушењето, според претходно опишаниот метод, кора е смачкана до прав во малтер или мелница за кафе. Сувиот прав може да се попрска на почвата во близина на растенијата. За садници од зеленчук, доволно е 1 лажиче. под секоја дршка.

Третиот, универзален, метод е течно облекување. Инфузија на кожа од банана може да се напои со цветни култури. Може да се подготви на следниов начин: подготвените суровини од 3-4 банани (еден од методите опишани погоре) се преклопени во тегла од 3 литри. Потоа истурете ја топла вода во неа и оставете го 4-5 дена. Откако ќе инсистирате, исцедете ја течноста и разредете ја со вода во сооднос 1 спрема 2 за облекување на коренот и 1 до 10 за зеленило. Неразредена инфузија можете да ја чувате во фрижидер во цврсто запечатен сад околу 1 месец.

Како да се користи кора од банана како ѓубриво за градината 3

Течното облекување од кора од банана под градинарски цвеќиња може да се направи во следниве дози - 0,5-1 лажици. под секоја грмушка 2 пати во 1-2 недели, за цвеќиња во затворено - 1-2 суп.л-патки. л Тенџере од 2-3 l со фреквенција од 1 пат неделно. Можете исто така да прскате годишни цвеќиња со инфузија со банана, што го прави нивното цветни порано и бујно (прскањето не се користи за повеќегодишни, бидејќи интензивното цветни може да ги осиромаши).

Инфузијата е корисна за хранење насаден зеленчук - за домати, 0,5 суп.л-патки. течности, за краставици - 1/4 суп.л-патки. Може да нанесете ѓубриво од кора од банана на затворени растенија на ист начин како и за садници - тоа, да го ставите во почвата на врвот на дренажниот материјал.

Ако има многу кожи, тогаш може да се додадат во компост: мелете претходно подготвени суровини, измешајте со плодна почва и истурете со препарати како Бајкал.

Осврти на лозарите

Некои од градинарите кои веќе користеле кора од банана на своите кревети како ѓубриво оставаат повратни информации за ова облекување..

Сметам дека ова органско ѓубриво е многу ефикасно. Јас ги хранам садници за време на неговиот раст и по трансплантацијата. Од ова, се вкорени и почнува да расте значително побрзо од растенијата што не биле обработени. Јас не идентификував никакви недостатоци во ова ѓубриво, така што можам да го препорачам на сите лозари.

Расте цвеќе во стаклена градина и понекогаш користам такво оригинално ѓубриво. Ја подготвувам кора во сув прав и ги хранам растенијата кога е потребно. Можам да кажам дека од ова тие почнуваат да цветаат порано, а самите цвеќиња стануваат поголеми и посветли. Покрај тоа, ова ѓубриво треба многу малку, па затоа се троши доста економски.

Harvestечам кора од банана цела година, а потоа да ја користам во градината. Јас го користам под садници и под зеленчук од стаклена градина. Како резултат, со текот на годините на примена на ова оригинално ѓубриво, никогаш не сум бил разочаран. Сите мои растенија реагираат позитивно на облекувањето на банана, што се забележува дури и визуелно: тие стануваат посилни, позелени и повеќе прекрасни, цветаат пообилно и вроди со плод. Ве советувам да не фрлате кожи од банана, туку да ги соберете и да ги користите како одлично ѓубриво.


Кора од банана во квалификувани раце може да биде ефикасно врвно облекување за многу градинарски и украсни култури. Главната работа е да знаете како правилно да го подготвите и примените.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака