5 Есенски грешки летни жители - не претерувајте!

5 есенски грешки летни жители - не претерувајте! 1

За да ја направиме новата сезона успешна, вреди да се започне да се грижи за ова на крајот на тековната сезона. Како и во секој бизнис, важно е да не претерувате. Willе ги анализираме најчестите грешки на жителите на лето и ќе дадеме корисни совети..

Затворање на сезоната, градинарите се обидуваат да сторат сé што е можно, така што во пролетта беше полесно и попријатно да се работи на страницата. Но, така се случува есенските работи да бидат излишни. Ајде да зборуваме за фактот дека многу летни жители прават од незнаење или неискуство, а со тоа и штетат на нивната страница.

Грешка 1. Изработка на набавки за осип

Есенските пазари се полни со различни ефтини и честопати привлечни понуди за продажба на ѓубрива и садници. Но, не подлегнувајте на продажба хистерија, за да не падне за мамката на scammers. Во потрага по профит, можете лесно да купите низок квалитет саден материјал, и како резултат да останете без нови растенија во градината.

Треба да бидете внимателни при изборот на ѓубрива. Бескрупулозните продавачи честопати даваат отпадни почви од чернозем од комплекси на стаклена градина или тиња од пречистителни станици за отпадни води.

Како што треба? Доколку сакате да купите садници со висок квалитет, проверете кај продавачот:

 • кои сорти се продаваат (не ја именувајте веднаш сортата што ви е потребна - нечистиот трговец ги има „сите“ сорти, тој среќно „става“ во сешто што сакате под маската на посакуваниот расад)-
 • кои се карактеристиките на сортата (проверете колку добро продавачот го разбира неговиот производ)-
 • каде се одгледуваат садници (растенија од домашни јужни географски широчини нема да зафаќаат, на пример, во Сибир)-
 • Дали е можно да се дојде во расадник и да се видат садници таму (ако сè е во ред, продавачот ќе ви даде детали за контакт на расадникот).

Не сакате да земете шанса? Купете саден материјал во продавница, расадник или градинарски центар. Растенијата за продажба на такви места може да бидат поскапи, но размислете колку сте драги на вашите нерви потрошени за да се грижите за несакани садници. За тоа какви ѓубрива треба да ги добиете за да ги нахраните растенијата на крајот на сезоната (навестување: без азот!), Прочитајте во нашиот материјал:

 • 5 есенски грешки летни жители - не претерувајте! 25 есенски грешки летни жители - не претерувајте! 3  Есенски ѓубрива - како да се хранат градината, градината и цветната градина на крајот на сезоната

  Youе ви кажеме како да ја збогатите почвата така што следната година зелените миленичиња продолжуваат да ве задоволуваат.

Грешка 2. Засолништата засадени рано за зимата

Многу летни жители, оставајќи ги парцелите скоро веднаш по бербата, се обидуваат да го „фатат сето тоа“ и, заборавајќи на здравиот разум, да ги покријат растенијата порано отколку што навистина им треба. Како резултат, овие навидум добри намери водат кон развој на болести. Влажноста се крева и форми на кондензација, кои, кога температурата ќе се спушти, може да бидат штетни за растението. Покрај тоа, земјоделските култури засолниште прерано се топли под засолниште и немаат време да се „подготват“ за студот.

Како што треба? Повеќето растенија треба да бидат покриени за зимата не порано отколку кога доаѓаат стабилни мразови (-5-7 ° С), кога горниот слој на почвата малку замрзнува. Некои градинари забораваат дека за зима е неопходно да се изолира не само надземниот дел, туку и корените на некои растенија. За да го направите ова, на 10-ти октомври коренската зона е прекриена со слој од 8-10 см пилевина, сува почва или тресет. Не користете слама за овие цели, како глодари можат да влезат во него за зима. Корените на ириса и phlox, исто така, можат да бидат скриени.

 • 5 есенски грешки летни жители - не претерувајте! 45 есенски грешки летни жители - не претерувајте! 5

  Засолниште на растенија за зима - отпуштање митови

  Како да ги заштитиме растенијата од мраз, студен ветер и дожд? Дали е секогаш неопходно да ги скриеме за ова и зошто жителите на лето го прават тоа погрешно?

Грешка 3. Третман на градината со хербицидиНа прв поглед, сè изгледа доста логично: културата се бере, што значи дека можете да ја третирате страницата со хербицид за да спречите плевење на плевелите во следната сезона. Но, не е сè толку едноставно: повеќето од популарните лекови насочени кон уништување на плевелите, „не функционирајте“ во ладно време, што значи дека ќе потрошите време и пари.

Како што треба? На крајот на сезоната, плевелите остануваат на локацијата, исечете ги со авион секач или исецкајте со хеликоптер. Покријте ја почвата со неткаен материјал (spanbond, на пример), исто така, на страницата може да сее зелено ѓубриво. Од плевелите (особено од шкурка) помагаат да се валкаат почвата. Патем, есенскиот период е најдобро одговара за оваа постапка.

 • 5 есенски грешки летни жители - не претерувајте! 65 есенски грешки летни жители - не претерувајте! 7

  Градинарска школа: Хербициди - што е тоа и за што се користат?

  Ние ги разбираме средствата за плевелите, кои можат да се користат во дача.

Грешка 4. Комплетна замена на почвата во стаклена градина

Неискусен летен жител може да има идеја да ја замени почвата во стаклена градина со тоа што ќе ја ископа целата почва „уморна“ во текот на сезоната и ќе истура свежа на своето место. Ако сте меѓу такви ентузијасти, размислете повторно! Да се ​​пресели барем 5 кубни метри некаде, да добие иста количина на добра почва и да се врати - не е тоа радикална идеја?

Како што треба? Есенската обработка на стаклена градина ги вклучува следниве манипулации:

 • остатоци од растителни култури (тие можат да бидат заразени, така што треба да се запали ѓубре од стаклена градина)-
 • прскање на креветите со 5-ти раствор на бакар сулфат (може да се замени со дезинсекција со сулфурен блок, но не во оранжерии со рамка од необоен метален профил)-
 • дезинфекција на theидовите на стаклена градина со раствор на бакар сулфат (80-150 g на 10 l вода)-
 • отстранување на горниот слој на почвата дебелина 5-7 см: се отстранува во грамада за компост, а хумусот се воведува во стаклена градина со брзина од 5-6 кг на 1 кв.м..

Копање почва во стаклена градина во есен, не кршете грутки: во оваа форма, почвата ќе се замрзне подобро, што значи дека ларвите на штетници и друга „инфекција“ ќе умрат во текот на зимата.

 • 5 есенски грешки летни жители - не претерувајте! 85 есенски грешки летни жители - не претерувајте! 9

  Обработка на поликарбонат стаклена градина во пролет и есен

  Дезинфекцијата на поликарбонатната стаклена градина е одговорна работа, бидејќи вашата култура зависи од тоа.

Грешка 5. Оставањето на почвата во зима „гола“

Безгрижните жители на летото веруваат дека бербата е последната процедура за градинарство во сезоната. Се разбира, тоа не е така, и пред зимувањето треба да се грижи почвата на локацијата. Ако само собетете ја културата и ја оставите земјата „како што е“, ќе се исуши и ќе еродира во текот на зимата, што ќе доведе до нејзино исцрпување.

Како што треба? Да се ​​„поддржи“ плодниот слој на почвата, да се инокулира градината со зелено ѓубриво. Ова ќе ја збогати почвата со азот, ќе ја спречи "инвазијата" на плевелите во пролетта, ќе заштити од многу болести. Во есента, обично се посеани зелени ѓубрива како што се `рж, овес, лупин, фацелија, детелина, сенф, силување и ротквица. Косење сидерали за зима не е потребно.

 • 5 есенски грешки летни жители - не претерувајте! 105 есенски грешки летни жители - не претерувајте! 11

  Најдоброто зелено ѓубриво за градината: како да сее и кога да се засади во почвата

  Откријте кои сидерати треба да ги засадите на страницата за да ја подобрите почвата и значително да го зголемите приносот.

Дали сте ја подготвиле целосно вашата летна куќа за зима? Проверете ја нашата листа со читање материјал на тема Подготовка на летна куќа за зима - 15 важни работи што би можеле да ги заборавите.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака