Невообичаени начини за користење редовни компири

Невообичаени начини за користење редовни компири 1

Обично пишуваме за садење компири, нивно хранење, ажурирање на сорти. Но, денес ќе се обидеме да ги разгледаме познатите компири од нова перспектива..

Компирите одамна се сместија во нашите кујни. Не можам да верувам дека порано во Европа се користеше само како украсно растение. Цвеќиња од компири украсени цветни леи, како и фризури на благородни дами. Но, малкумина се осмелија да јадат корен зеленчук. И оние што ризикуваа честопати добија вознемирен стомак, затоа што од незнаење пробуваа отровни месни плодови или клубени, кои станаа зелени како резултат на неправилно складирање. Бидејќи европските и руските монарси не се обидоа да внесат коренови култури во исхраната на повеќето луѓе, сите нивни обиди беа неуспешни. Во литературата има дури и упатувања на „немири од компири“ што ги обединиле активните противници на компирот.

Значаен придонес во промовирањето на компирот даде францускиот фармацевт Антоан-Августи Пармантиер, во кој ненадејно се разбудија талентите на психолог и менаџер за односи со јавноста. Пармантиер му пристапи на ова прашање на многу оригинален начин. Тој беше тој што организираше вечера за благородништвото, кое служеше главно јадења со компири. Исто така, постои легенда дека, како што влегувал во палатата, Пермантиер го замолил кралот парче земја и друштво на војници да ги чува компирите засадени на местото. И градоначалникот на Париз побара да се изјасни дека егзекуцијата треба да биде украдена од вредно растение. Војниците совесно ги чуваа креветите со компири цел ден, и легнаа во кревет ноќе. Легендата вели дека компирите брзо се населиле во околните градини.

Употребата на компири во креативноста

Поради цврстата, но остварлива структура, компирот често се користи во креативноста. Забавувајте се со вашите деца создавајќи забавни позадини и празнична хартија за завиткување со отпечатоци од компири.

Невообичаени начини за употреба на редовни компири 2

И, можете да ја развивате вашата фантазија со преклопување на фигури на животни од клубени од компири и парчиња друг зеленчук. Со такви весели занаети, решивме да го илустрираме денешниот материјал..

Маски за лице и плакнење на косата

Компирите се сметаат за еден од најефикасните природни лекови за избелување на кожата. Особено ако додадете супа од рендан краставица или сок од лимон во суровата суровина за компири. Главната работа - не заборавајте да спроведете прелиминарен тест за алергија на мала површина на кожата.

Невообичаени начини за употреба на редовни компири 3

Суровини од суровини со компири помагаат да се осветлат возрасните дамки што често се појавуваат кај loversубителите на работа во креветитеСупстанциите содржани во компири можат да помогнат не само на кожата, туку и на косата. Ако готвите компири без сол, тогаш одвојте време да ја истурите водата. Изладете ја супата и исплакнете ја косата за да ги зајакнете и да дадете здрав сјај.

Невообичаени начини за употреба на редовни компири 4

За подготовка на маски и плакнења од компири, не користете зелени клубени, бидејќи соланинот содржан во нив може да му наштети на кожата и косата

Многумина од нас наутро се разбудија со оток под очите. За ова може да има многу причини: од недостаток на сон до прекумерно внесување на течности. Но, парчиња суров компир со дебелина од 1 см може да ви помогне да го намалите отокот. Само исечете мали рамни парчиња од клубенот, држете ги во фрижидер околу половина час и ставете ги затворените очни капаци 10 минути.

Невообичаени начини за употреба на редовни компири 5

Повторете по 10 минути за да го зајакнете ефектот.

Компреси за компириМногумина веројатно се сеќаваат на компреси од баба на компири. Тие се ефикасни не само за настинки, туку се користат и за намалување на болки во мускулите, кои понекогаш се појавуваат по работа во градината или градината..

За врела компресира што помага во борбата против настинки или пукнатини во потпетиците, варените компири се малку замесени и завиткани во чиста крпа. За ладна компресирачка анестезија, сурутката од компир се лади во фрижидер еден час.

Невообичаени начини за употреба на редовни компири 6

Со мало горење, можете да прикачите парче суров компир или супа од компири на кожата, што ќе помогне во олеснување на чешањето и спречување на формирање на плускавци

Излупени и пилинг компири

Меѓу народните начини да се справите со `рѓа на метални прибор, можеби еден од најбезбедните е да излупите половина од клубени од суровини од компири. Прво мора да се натопи во течност за миење садови, сол или сода.

И во водата што остана откако ќе зоврие компирот, нашите баби натопија сребрена прибор за јадење. Компирите се готвеа без сол, а потоа супата од компир се лади и се потопува во лажици и вилушки околу еден час, по што среброто беше внимателно полирано.

Невообичаени начини за употреба на редовни компири 7

Сребрените производи што се чистат со компири не треба да содржат нечистотии од странски метали, како и елементи со друго потекло, како што се камења

За време на сезоната на зимата и жетвата, многумина од нас не можат долго да ги отстранат тврдоглавите дамки од бобинките на прстите. Само тријте ги со сецкани суровини компири пет минути и дамките ќе исчезнат многу побрзо. Но, не претерувајте.

Невообичаени начини за употреба на редовни компири 8

Ако ја солете супата, додајте неколку клубени од компири на неа и гответе некое време. Овој едноставен начин ќе ви го спаси ручекот со чистење на супата од вишок сол.

Облека со компири

Компирите ги сакаат не само луѓето и животните, туку и некои растенија, како што се рибизли, малини, капини, зелка и тикви. Сите од нив реагираат многу добро на горниот облекување со лушпи од компири..

  • Невообичаени начини за употреба на обични компири 9Невообичаени начини за користење редовни компири 10

    Пилинг за компири: кои се корисни и како да ги користите во земјата

    Пилингот од компири не е толку бескорисен како што сите мислеа. Тие можат да се користат како ѓубриво. Тие исто така ќе помогнат во борбата против штетниците од инсекти..

Различни стапици од компири ќе ви помогнат да се ослободите од жичарниците. Една од овие стапици - "skewers од компири" - исто така може да биде одличен третман за живина, затоа што содржи и растителни влакна (компир) и протеини (жичарница фатена во третирањето).

Невообичаени начини за употреба на редовни компири 11

Постојат многу начини да се користи компир, но најзадоволното е во готвењето. Ако ви е досадно варени компири и пире од компири, ние ќе ви кажеме осум нови оригинални јадења кои ќе го диверзифицираат вашето мени. Ние исто така ќе опишеме неверојатни варикозни сорти, така што кога работите во кујната со вакви необични клубени, се чувствувате како вистински уметник.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака