Мини зеленчук во градината и на прозорецот - дали вреди да ги одгледувате воопшто?

Мини зеленчук во градината и на прозорецот - дали вреди да ги одгледувате воопшто? 1

Познато е дека модата е непостојана. Но, модата за мини зеленчук веќе неколку децении цврсто ја одржува својата позиција. Зошто овие минијатурни овошја се толку популарни? Како се разликуваат од нивните обични браќа?

Јапонците се светски познати пронаоѓачи. Сепак, тие станаа познати не само за создавање на нова технологија, туку и за одгледување зеленчук. Точно, овие зеленчуци не се обични - во спротивно Јапонците би престанале да бидат јапонски - туку минијатурни.

Како сето тоа започна?

Мини зеленчук во градината и на прозорецот - дали вреди да ги одгледувате воопшто? 2

Во втората половина на минатиот век, јапонска маркетинг компанија спроведе истражување во супермаркетите во Токио. Резултатот беше неочекуван. Се испостави дека Јапонците претпочитаат да не купуваат цел зеленчук, туку се сечат на половини и четвртини. Од каде потекнува таквата „ситност“? Причината за овој чуден феномен беше целосно несреќна. Факт е дека во тоа време повеќе од 40 проценти од жителите на јапонската престолнина биле самохрани луѓе без семејство. Ним не им требале килограми, туку само мали порции зеленчук, така што парчињата што се појавија почнаа да бидат во голема побарувачка. Како резултат, приходите од супермаркетите значително се зголемија..

Мини зеленчук во градината и на прозорецот - дали вреди да ги одгледувате воопшто? 3

Сепак, спакуваните производи имаат свои недостатоци: тие се складираат помалку и побрзо го губат атрактивниот изглед. Затоа, инвентивниот јапонски не запре, но донесе брилијантна одлука. Направија нарачка за една добро позната швајцарска компанија за размножување - да се произведуваат сорти мини-зеленчук. Резултатот не беше долго. Прво, минијатурни ротквици и џуџе карфиол се појавија на полиците, а потоа мини компири. И тогаш отиде, отиде ...

Придобивките од минијатурниот зеленчук

Мини зеленчук во градината и на прозорецот - дали вреди да ги одгледувате воопшто? 4

Новата мода брзо се рашири низ целиот свет и дури доби и посебно име - „бебешки бум“. Сега минијатурниот зеленчук е среќен што јаде во земјите најдалеку од Јапонија, особено на децата им се допадна. Да се ​​направи вашето дете да јаде здраво, но не многу вкусно, стана многу полесно.Тие ги однесоа овие производи во своите арсенали и специјалисти за кулинари. Тие украсуваат садови, тие се користат за минијатурни сендвичи - канапе, овие „деца“ се користат за да се подготват убави мулти-обоени кисели краставички и да се служи празнична маса.

Кога се готват, џуџестите плодови ги губат своите корисни својства помалку, затоа што поради малата големина тие готват побрзо и не се сечат на парчиња. И покрај тоа, според многумина, мини-зеленчукот е еден и пол пати побогат од нивните големи колеги во однос на бројот на хранливи материи.

Мини-градина на прозорецот

Мини зеленчук во градината и на прозорецот - дали вреди да ги одгледувате воопшто? 5

Сега жителите на становите имаат можност да празнуваат од своја рака зеленчук. Мини зеленчук е само совршен за одгледување на прозорецот:

  • не им треба многу простор-
  • им треба помалку време да созреат-
  • тие се доста скромен во грижата.

Што може да се одгледува на овој начин? Скоро сè, затоа што Сега скоро секој зеленчук може да постои во две големини: обичен и минијатурен.

Секако, најлесен начин е да се одгледуваат зелени. Цела година, зеленчук од лисја ќе ве воодушеви со витамини: спанаќ, крес, arugula, итн. Сите видови на зачинети билки совршено растат во контејнери: копар, магдонос, семе од каруа, итн. На пример, омилен на многу зачини - босилек со виолетови лисја - има помлад брат, џуџеста сорта. Во однос на неговите ароматични квалитети, во никој случај не е инфериорен во однос на традиционалниот: има истата силна арома, совршено ги надополнува салатите и се користи за подготовка на јадења од месо и риба.Мини зеленчук во градината и на прозорецот - дали вреди да ги одгледувате воопшто? 6

Од зеленчук минијатурни сорти домати, краставици, модар патлиџан, пиперки (и слатки и зачинети), зелка, тиква и други.

Можеби најпопуларна и loveубов беше мини-сорта на домати од цреша. Овие мали плодови се добри и за салати и за конзервирање..

Дали знаевте дека овој вид домат го одгледувале во 1973 година од израелските научници. Тие се обидоа да создадат таканаречена сорта „домат за телевизија“. Овие зеленчуци беа наменети да ги заменат штетните чипови или јаткастите плодови кои беа апсорбирани во неограничени количини додека гледаа ТВ-емисии. Првиот од минијатурните сорти беше наречен - "ТВ домати".

Мини зеленчук во градината и на прозорецот - дали вреди да ги одгледувате воопшто? 7

Геркинс не се помалку познати. Патем, ова не се бере предвреме, како што многумина мислат, малите плодови на обична краставица. Всушност, неколку џуџиња сорти на краставици, всушност, се нарекуваат корпи од кокошка. Нивната должина во зрелоста не надминува 8 см, а идеалната големина е 3-5 см.Геркинс се само откритие за loversубителите на кисели краставички и кисели краставички..

Мини зеленчук во градината и на прозорецот - дали вреди да ги одгледувате воопшто? 8

Геркинс е најстарата сорта на мини зеленчук. Тие се познати уште од 19 век. Веќе во тоа време, тие подготвуваа популарно англиско јадење - кисели краставички. Тоа беше името на мезе на мали и ситно сецкани зеленчуци со билки.

Како да направите мини-градина во станот?

Мини зеленчук во градината и на прозорецот - дали вреди да ги одгледувате воопшто? 9

Ако сте решени да засадите мини-градина на вашата прозорец, тогаш користете ги следниве совети:

  1. Кога одгледувате мини зеленчук, купете земја за кондензиран растенија во продавницата. За разлика од обичната градинарска почва, таа има повеќе порозни компоненти, што поволно влијае на растот на растителни култури.
  2. Друг важен услов е постојаната примена на минерални ѓубрива. Ова мора да се направи најмалку еднаш на две недели. Препорачливо е да се користат специјални комплекси за зеленчук како врвно облекување. Запомнете: ако ги храните растенијата сега, тогаш тие ќе ве хранат.
  3. На мини-градината, сместена на прозорецот, има потреба од наводнување и ѓубриво неколку пати почесто од традиционалното. Не заборавајте да се грижите за вашите миленици - и тие ќе ве воодушеват со богата жетва.
  4. Vegetablesуџе зеленчук треба да се сади на поблиска оддалеченост од традиционалниот зеленчук, како тие не само што овошјето има минијатурни големини, туку и големината на грмушките е помала од вообичаеното.

Одгледување мини зеленчук на отворено поле

Мини зеленчук во градината и на прозорецот - дали вреди да ги одгледувате воопшто? 10

Во одгледувањето на минијатурен зеленчук на отворено поле генерално нема ограничувања. Овде лесно можете да одгледувате пченка, тиква, модар патлиџан, компири и зелка - сите, се разбира, со префиксот „мини“.

Растојанието помеѓу редовите на минијатурни култури треба да биде помало од традиционалното - околу 15 см. По ред, овој интервал зависи од културата. За коренските култури, тоа е многу мало - 2,5 см. Грмушките од зелка се засадени веќе на поголемо растојание едни од други - 15 см, а за пченка најмалку 30-50 см.

Грижата за мини зеленчук треба да биде со ист квалитет како и содржината на нивните „постари браќа“. Длабоко олабавување на почвата, мулчирање, навремено наводнување - овие едноставни правила не можат да се занемарат.

За ѓубрење, и минерални и органски ѓубрива се соодветни. Вториот не само што ќе ја засити почвата со хранливи материи, туку и ќе ја подобри нејзината структура.

Vegetablesуџивиот зеленчук може да се користи и за украсување на градината. На пример, граница од домати од цреша и магдонос не само што ќе имаат корист, туку и ќе ја направат вашата страница попривлечна.

Цената на мини зеленчук во моментов е доста висока. Сепак, многумина не се скржави да даваат многу пари за нив, само за да ги видат овие „малечки“ на нивната работна маса. Мини-градина во станот е одлична можност да заштедите пари и да бидете трендовски во исто време. 

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака