Мезе со репка и фета сирење

Мезе со репка и фета сирење 1

20 минути

подготовка:

10 минути • готвење:

  10 минути

 • број на порции:

  4

 • сложеност:

  Многу едноставна

 • Невообичаена комбинација на вкус на солена, слатка и горчлива.

  Состојки

  варена репка3 парчиња.
  arugula1 куп
  фета сирење150 г.
  оревиЧаша 2/3
  лук1 каранфилче
  растително масло1/4 чаша
  оцет1/4 чаша

  Готвење:

  1. Излупете варени репка и исечете ги на тенки парчиња.
  2. Гответе го облекувањето со мешање на масло, оцет и сецкан лук.
  3. Ставете ги листовите на arugula на чинија за сервирање, на неа - сецкана репка, посипете со подготвената облекување. Сипете го сирењето и гарнирајте со неколку ореви по желба.

  Сподели на социјалните мрежи:
  Изгледа вака