Како да исчистите прибор за јадење: 10 докажани начини

Како да исчистите прибор за јадење: 10 докажани начини 1

На твое место, сигурно, лежи наследениот сет лажици од чапроникел, вилушки и ножеви. Или некаде стара чинија со шеќер и чајник собираат прашина, кои повремено го губат првобитниот изглед. Ние ви нудиме да научите како да исчистите прибор за јадење од црно.

Зошто среброто и кронирикелот затемнуваат? 

Главната причина за затемнетоста и зацрвувањето на сребрените производи и cupronickel е неправилното складирање. За превенција и откако ќе се ослободите од загадувачите, неопходно е да се ограничи контактот на прибор за јадење со воздух и други метали ако е можно - да ги чувате во посебна кутија и по можност завиткан во пластична обвивка, фолија или хартиена крпа. Складирајте ги јадења од кепроникел и сребро на ладно и суво место..

Како да исчистите прибор за јадење: 10 докажани начини 2

Никогаш не мијте ги таквите уреди и прибор во машина за миење садови и не чистете со суров материјал или абразивни средства за чистење. По миењето, не заборавајте да го избришете среброто суво и не отстранувајте додека не се исуши целосно (влагата може да остави дамки на металот).

Како да се исчистат прибор за јадење: 10 докажани методи 3

Не се препорачува употреба на капроникел и сребрена опрема за сервирање на многу ладни или многу топли јадења, како и рибиновиот кавијар - сето ова може да предизвика затемнетост на металот.

Како да се исчистат уредите за капроникел и сребро?

Пред да започнете со чистење на прибор за јадење сребро и громирикел, измијте ги во топла, вода со сапуница. Ова ќе отстрани маснотии, саѓи и нечистотија и ќе ги направи понатамошните процедури за чистење поефективни..

Дрво пепел

Како да исчистите прибор за јадење: 10 докажани начини 4

Пепел е неопходен не само во градината, туку и во кујната кога станува збор за чистење на црни прибор. Ова е многу благ, но ефикасен лек. Во мала количина на дрво пепел (или, на пример, тутунски пепел), додадете малку вода за да направите паста. Ставете го на мека волнена ткаенина и тријте ги производите од сребро и cupronickel. По чистењето исплакнете ги под млаз вода и избришете ги исушете..

Сода или сол 

Како да се исчистат прибор за јадење: 10 докажани методи 5Еден од најприфатливите и најлесните начини е да користите сода или сол. Преклопете ги приборот за јадење во тенџере и истурете раствор од сода или сол (во 1 литар вода 3-4 лажици сода или 5 лажици сол). Се тркалаат неколку мали топчиња од алуминиумска фолија и ставете ги во иста тава. Ставете го на оган и вриејте 10-15 минути. Потоа исплакнете ги инструментите во млаз вода и избришете ги исушете со мека крпа.

Во раствор од сода или сол, среброто и cupronickel едноставно може да се натопат 1-2 часа: покријте го дното на тавата со фолија, ставете ги уредите на неа и пополнете го со раствор што врие.

Паста за заби

Како да се исчистат прибор за јадење: 10 докажани методи 6

За чистење на прибор за јадење од никел сребро и сребро со паста за заби, ќе ви треба парче ткаенина (ќе направи густа мека, меки салфетка). Нанесете малку паста за заби (или разредена прашок за заби) на ткаенината и нежно тријте го производот во кружно движење. Потоа измијте ги уредите во вода и оставете да се исушат..

Пастата за заби треба да биде бела, ослободена од нечистотии што би можеле да изгребат сребро или cupronickel.

Амонијак

Како да исчистите прибор за јадење: 10 докажани методи 7

Решение за амонијак, познат како амонијак, најверојатно ќе биде во вашиот дом за домашни лекови. За да го користите како средство за чистење на садови од сребро или кепроникел, подгответе раствор (за 1 дел алкохол 10 делови вода) и потопете прибор за јадење во неа. Оставете да се впие, периодично набудувајќи ги промените и веднаш штом ќе видите дека металот исчистил (ќе трае околу еден час), извадете ги инструментите од растворот и избришете ги со крпа.Ако среброто или кепроникел производот е многу валкан, натопете го во неразредена амонијак (10) за 10-15 минути, а потоа исплакнете и исушете.

Компир

Како да се исчистат прибор за јадење: 10 докажани методи 8

Скробот содржан во компирот ќе помогне во чистење на никел сребро и сребро од плакета. Постојат два начина:

1. Решетки суровини компири (или ситно исецка) и ставете во сад или тава, пополнете со вода и ставете загадени уреди во сад. Остави на 2-3 часа, а потоа исплакнете и избришете го суво.

2. Варете компири и истурете ја супата во сад, чие дно е претходно премачкано со фолија. Преклопете ги приборот за јадење во садот, по 5-10 минути, внимателно исцедете ја течноста и исплакнете го среброто и cupronickel во млаз вода. Добро исушете.

Лимонска киселина

Како да се исчистат прибор за јадење: 10 докажани методи 9

Не заборавајте за едноставниот лек неопходен во домаќинството - лимонска киселина. Подгответе силен раствор на лимонска киселина: во 1 литар вода, разредете 100 гр кристали од лимон и ставете го садот во водена бања. Ставете раствор на производот, како и мало парче бакарна жица. Се вари 20-30 минути, исплакнете во млаз вода, избришете и оставете да се исуши.

Оцет

Како да исчистите прибор за јадење: 10 докажани методи 10

Да се ​​исчисти дома среброто и cupronickel од зацрвстувањето ќе им помогне на 9-от трпезен оцет. Постојат 2 опции за негово користење:

1. Носете гумени ракавици, земете парче мека, густа крпа и истурете малку оцет на неа. Избришете го темелно производот, а потоа исплакнете со вода. Избришете го среброто со оцет, исто така, може да се користи како превентивна мерка, бидејќи го чисти металот од органски нечистотии и спречува мувла.

2. Истурете ја потребната количина оцет во контејнерот, загревајте на 40-50 ° C и ставете ги приборот за јадење во него 15 минути. Исплакнете и избришете го исушете со крпа..

Сода

Како да исчистите прибор за јадење: 10 докажани начини 11

Некои газирани пијалоци (Coca-Cola, Sprite, 7Up, итн.) Прават одлична работа за чистење на прибор за црн метал. Истурете ја потребната количина на пијалок во тавата, додадете сребро и cupronickel, ставете на тивок оган 7-10 минути. По ова, не заборавајте да ги миете и исушите апаратите..

Кисело млеко

Како да исчистите прибор за јадење: 10 докажани методи 12

Не брзајте да фрлате урда или кисело млеко - може да се користи и на фармата. Потопете во кисело млеко некое време (30-40 минути) поцрнети прибор за јадење изработено од сребро и cupronickel. Потоа исплакнете во вода без сапун и оставете да се исуши..

Киселото млеко се користи и во превентивната нега на сребрените и чапроникелните јадења: за ова, малку млеко се истура на крпа, се брише со уреди и се остава половина час. Потоа исплакнете и исушете.

Егшел

Како да се исчистат прибор за јадење: 10 докажани методи 13

Во тенџере измешајте ги исецканите лушпи од 2-3 пилешки јајца и 2 лажици. сол. Истурете 1 литар вода, доведете до вриење и извадете го од топлина. Натопете ги приборот за јадење во добиената супа 20-30 секунди, извадете, избришете ја исушете.

Ако не сакате да се потопите во сложеноста на препорачаните народни методи, набавете специјален производ во продавницата за хардвер или накит за чистење на сребро и кепроникел.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака