Цвеќиња од моите соништа: како да ја претворите вашата страница во рај

Цветни леи од моите соништа: како да ја претворам вашата страница во рај 1

Вистинска ботаничка градина на своја страница? Зошто не Создадете спектакуларни цветни леи под моќта на секој убител на украсни растенија. Не мора да бидете биолог или професионален дизајнер..

Веднаш штом ќе стигнете до местото Татјана Белоус и Анатолиј Нестерович, очите ви се шират: тука е градина, градина и цветни цвеќиња од неверојатна убавина. Сè е многу хармонично комбинирано. И од секоја точка на заплетот се отвора неверојатен поглед..

Татјана, од каде го започнавте дизајнот на страницата? Веднаш го испланиравме уредувањето на сите цветни леи?

Не, на почетокот заплетот беше мал, како и сите летни жители: 10 хектари. Тука, покрај градината, беа поставени само неколку цветни леи. Така се случи дека голем дел од земјата беше празна зад нашата ограда: на неа се формира депонија. Се договоривме со соседите, ја поделивме оваа заговор и ја извршивме за самите себе. Тие со ентузијазам се нафатија да работат, го исчистија и направија тука не само нови цветни леи, туку и мало езерце.

Цветни леи од моите соништа: како да ја претворам вашата страница во рај 2

Сите делови на цветната градина имаат свој оригинален состав. Како се раѓаат цветни идеи?

Секој пат на поинаков начин. Решив да го направам овој цветник, повеќе нивоа, со мала депресија во центарот што ќе личи на мало езеро. Барав бокал за да создадам композиција. Еден ден гледам: еден продавач има скршен бокал со пајак меѓу сите производи. Мислев: "Тоа е токму она што ми треба!" И сега тој се спушти на моето цветно црево, и од него, како од извор, тече сина струја на цветање лобелија.

Понекогаш цветниот кревет се формира постепено околу одредени растенија. Со текот на времето, го надополнувам со нешто ново..

Цветни леи од моите соништа: како да ја претворам вашата страница во рај 3

Сите композиции имаат свои акценти и свој кора од лимон. Кој е „главниот“ во овој кревет со четинари?

На оваа цветница, главни „жители“ се рок-смреки Сина Херона И веќе околу нив на камењата се собра цела „екипа“, предводена од зелен крокодил. Оваа смрека добро се вкорени кај нас. Ми се допаѓа што нејзините пука почнуваат да растат скоро на самиот терен - круната е прекрасна и многу убава.

Патем, јас генерално сакам четинари. Тие не само што изгледаат одлично во различни композиции, туку и го дезинфицираат воздухот, го исполнуваат со посебна арома.

Цветни леи од моите соништа: како да ја претворам вашата страница во рај 4



Рок iperунипер Сина стрелка

Junунипер Сина стрелка (сина стрелка) - декоративен изглед на четинари. Сортата го добила своето име поради неговиот необичен изглед. Иглите на дрвото имаат синкава нијанса, а обликот наликува на стрела која брза нагоре. Junунипер Сина стрела погоден за одгледување на стебло, расте во сад, за создавање на најразлични пејзажни композиции, карпести градини, карпести и хедерски градини.

Акцентот на следниот состав во центарот на заговор е плач од ариш. Неговите гранки висат толку живописно и благодатно! Иглите од ариш во лето се сиво-зелена боја, а во есен - златна. Кон крајот на есента, иглите паѓаат, како и сите ариш. 

Ми се допаѓа плачење дрвја затоа што тие создаваат посебна, чудесна атмосфера на страницата. На пример, мала плачлива бреза Јунги исто така изгледаат многу добро во градината. Под нивните кронови на ажур, само сакам да се опуштам на лулашки во градината!

Цветни леи од моите соништа: како да ја претворам вашата страница во рај 5

Какви arborvitae користевте за да создадете жива ограда?

Тоа е туја Брабант. Тие растат брзо и имаат меки круна. Во пролетта, по цветни, на гранките се појавуваат мали кафеави конуси. Туи БрабанСе чувствувам добро на сонце, но во топлината треба да се напојат.



На страницата имаме туја Смарагд. Не расте толку брзо во споредба со Брабант. И се одликува со погуста и погуста круна.

Hydrangea со бујна бела и розова inflorescences изгледа многу елегантно до thuja. Кое е името на оваа сорта?

Ова е паника од хиранреа Пинк Винки. Таа може да трансформира на која било страница: фасцинира на прв поглед. И цвета многу долго: од средината на јуни до октомври. И во есента, нејзините цвеќиња се здобиваат со црвена нијанса, која исто така е многу убава.

На паника на хидроандеас што навистина ми се допаѓа Ванила Фраза. Таа, исто така има неверојатно убави бело-розови inflorescences: во јуни, ливчиња се бели, до август тие стануваат розови, а во септември - црвена. Оваа боја наликува на јагоди со крем. На крајот на краиштата, "fraise" се преведува од француски како "јагода".

Цвеќиња од моите соништа: како да ја претворите вашата страница во рај 6

Татјана, можете ли да препорачате скромен, но ефикасен пограничен погон? 

Јас често садам сив феш на моите цвеќиња. Ова е навистина скромен растение, недоволно на почвата. Малите бујни грмушки со тесни сиво-сини лисја изгледаат како топки. Тие можат да украсат кој било состав. Засадувам фескеј и меѓу камењата и на брегот на резервоарот.

Цвеќиња од моите соништа: како да ја претворите вашата страница во рај 7

Езерце е вистински скапоцен камен на вашата страница. Риби живеат во него? 

Крушците живеат во нашето езерце. Тие се чувствуваат одлично таму, не замрзнувајте дури и во тежок мраз, иако езерцето не е премногу длабоко. Периодично ги фаќаме. Така, вие не само што можете да уживате во погледот на езерцето, туку и да одите на риболов. 

Растенијата со бургундски лисја изгледаат многу импресивно на брегот на резервоарот. Можете да кажете повеќе за нив?

Од другата страна е трупец за тен. Ние сè уште имаме млада грмушка, но во целина расте на 5 метри. Убави карички лисја на шуплиите содржат танини, кои веќе долго време се користат за облекување на кожа. Благодарение на ова, таа го доби своето име.

И напред - црна старица Црните лежи (Црна чипка), што се преведува како „црна чипка“. Круната на оваа старешина се шири, ажур, со пурпурни врежани благодатни лисја. Фабриката е украсна во секое време од годината. Во мај, покриено со миризливи розови цвеќиња. До есента зреат црни бобинки, кои птиците сакаат да празнуваат. Патем, бобинки од овој вид на elderberry може да се користат за вино или џем..

Цветни леи од моите соништа: како да ја претворам вашата страница во рај 8

Каде ги купувате обично своите растенија?

Јас наоѓам нешто во специјализирани продавници, во градинарски центри, на пазарот, а некои растенија ми беа презентирани. Често се менувајте со пријателите на decorativeубителите на украсни растенија. На пример, ги добив сите лилјани што ги имам. И имам повеќе од 10 типа од нив!

Цветни леи од моите соништа: како да ја претворам вашата страница во рај 9

Имате многу убава и добро зачувана заговор. Каде добивате плевел и гранка после градинарски?

Плевел, ние компостираме врвови, истурајќи измет од пилешко. И ние согоруваме суви гранки. Ние ги користиме и компостот и пепелта како ѓубриво. Косената трева е погодна за прекривање кревети. Ова е многу погодно: нема потреба да губите време подоцна на плевење. И треба поретко да водите.

Кои се вашите планови за иднината: кои нови работи сакате да ги засадите оваа година?

Е создадам мал украсен замок опкружен со специјално избрани растенија. Е се наоѓа во стара бања, која стои под дрвјата. Веднаш штом ќе ја реализирам мојата идеја, ќе направам слика и ќе ви испратам.

Татјана ни призна дека сака да фотографира со своите цветни леи и се слика себеси меѓу цвеќињата: „Во студената сезона овие слики ме загреваат, вратете ја духовната топлина што им ја дадов на моите миленици“.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака