Домати без доцна лошо влијание! 4 правила против сериозната болест од нашиот читател

Домати без доцна лошо влијание! 4 правила против сериозна болест од нашиот читател 1

Фитофтората е вистинска мака на нашите градини. Како што топлината се смирува или почнуваат дождовите, веќе е таму. И ако болеста веќе го направи својот пат до доматите - многу е тешко да ги зачувате. Нашата читателка Лариса Корнилова знае како да не дозволи застрашувачка инфекција во градината.

Кога им кажувам на моите пријатели на лето дома дека моите згодни домати не знаат што е фитофтора, веднаш наидов на неверојатни насмевки, скептични грмушки, па дури и укорувања на фалење, велат тие, ова не се случува. Очигледно, градинар сè уште не бил роден на земјата, кој не го запознал овој непоканет гостин на неговата заговор, поради што помалку пациентот целосно престана да одгледува домати. Оваа изјава сметам дека е малку арогантна.

Домати без доцна лошо влијание! 4 правила против сериозна болест од нашиот читател 2

Па, не толку замислен - успеав истовремено да ја посетам оваа „подмолна дама“. Таа прилично многу ја уништи целата култура, ја доведе во ништо сите сезонски напори и затоа мораше да преземе итни мерки. Се вооружив со корисни совети, одредена литература за летни колиби, совладав неколку ефективни и едноставни трикови, а сега можам со сигурност да кажам дека фитофтората повеќе не ме гледа. Во секоја сезона, вклучувајќи дождливо и ладно. Бидејќи борбата против фитофтора е практично бескорисна, само треба да го чувате подалеку од вас. Но, први работи прво.

Стаклена градина за домати

Домати без доцна лошо влијание! 4 правила против сериозна болест од нашиот читател 3

Јас одгледувам домати во филмски оранжерии под лаци. Зошто во оранжериите? Прво, нашата страница е мала, планирано е да има бања, просторија за релаксација со живописно езерце и бобинки со овошни дрвја, како и одличен арбор искривен со диво грозје. Постојат десетина добро опремени кревети, конечно, има основа за куќата, но немаше место за цврста поликарбонатна стаклена градина.Или не сакав да пребарувам, затоа што мојата сопруга го почитува мелен зеленчук, вклучително и доматите. Тие се добри за сите, сочни, слатки големи, но климата во близина на Москва започна да ги изненадува летните жители толку потполно непредвидливо што оставањето домати на отворено и без засолниште е исклучително ризична окупација.

Нашата стаклена градина е висока, самиот кревет е опкружен со силен дрвен зрак, дополнително прицврстен со метални агли, а филмот за армиран стаклена градина е 120 g на кв.м. Оваа густина е доволна за неколку сезони, добро, нашите домати совршено штитат од студ и лошо време, ништо не гори под тоа, совршено ги штити растенијата од штетно ултравиолетово зрачење, оставајќи доволно светлина.

Правило 1. Свеж воздух

Домати без доцна лошо влијание! 4 правила против сериозна болест од нашиот читател 4

Краевите на стаклена градина се направени од лутрасил со густина од 45 g на кв.м. Згора на тоа, тие се шијат така што можат слободно да се отворат по лакови, создавајќи еден вид тунел и потребната вентилација. Во добро време, нашата стаклена градина лесно се повлекува од обете страни, а доматите се истураат на сонце.

Во дожд, стаклена градина е соодветно цврсто затворена, но ако температурата на воздухот е соодветна, тогаш краевите се отворени. Но, јас не користам лутрасил на домати - без разлика која страна ја покривате, и сè се обидува да се навлажни, доматите како апсолутно суво зеленило, и ова е првото правило против доцна лошо влијание.Домати без доцна лошо влијание! 4 правила против сериозна болест од нашиот читател 5

Што се однесува до утринскиот кондензат, тој тече надолу по wallsидовите на стаклена градина, а моите домати сè уште се суви. Ова е многу, многу важно, само ќе додадам дека секогаш ја одржуваме нашата стаклена градина во текот на ноќта во секое време, не создаваме температурна разлика, не ставајте ги нашите растенија под стресни услови и наутро, ве молиме, отворете го сонцето и добар ден. Една стара жена, благородна градинарка која никогаш не се плашеше од доцнење, дознала да ја затворам стаклена градина за ноќ..

Правило 2. Биосигурност

Домати без доцна лошо влијание! 4 правила против сериозна болест од нашиот читател 6

И тогаш само постојано профилактички ги обработувам доматите со лекови „Заслон“, „Циркон“ и „Епин Екстра“. Ги заменувам наизменично, понекогаш ги комбинирам со Цитовит, но ги прскам со завидна постојаност - на секои 5-7 дена! Ова е важно. Дури и ако зеленилото е зелено, дури и ако нема алармантни места на тоа, дури и ако се чини дека сè е во ред, а растенијата се добро, апсолутно ништо не се заканува.

Запомнете - треба да преработувате домати на секои 5-7 дена! Ова е второ правило. Сите наведени биолошки производи за вашата идна жетва се апсолутно безопасни. Покрај тоа, сите тие во голема мерка придонесуваат за зголемување на имунитетот на растенијата. Овие средства се користат и во оранжерии на зреење на овошје, кои потоа можат безбедно да се јадат..

Правило 3. Корисен „туш“

Домати без доцна лошо влијание! 4 правила против сериозна болест од нашиот читател 7

Ако сакате да ги разгалите домашните миленици, можете да ги прскате со, на пример, кефир со капки јод, како што прават многу градинари. Разредете литар кефир во корпа од 10 литри, додадете 30 капки јод и - "туш". Но, сето ова како пријатен додаток. Само кефир, како и сурутка или кисело млеко против фитофтора, е далеку од оружје. Јас лично имам доволно од горенаведените лекови.

Повторувам, само навремената и честа обработка нема да дозволи доцна лошо влијание во вашата градина. Јас прскам во мирно време и, спротивно на мислењата на почитуваните земјоделци, во вечерните часови, затоа што доброто смирено време попладне е реткост, секој момент и тогаш таквите импулси доаѓаат во тоа само задржени. Прскањето во овој случај се претвора во целосно залудни работи.

Во вечерните часови, кога ветрот се смирува, а сонцето не помина над хоризонтот, јас смирено почнувам да шетам низ доматите со распрскувач, а подоцна, кога тие се малку суви, засолнувам за ноќ. Тие можеби ми се спротивставуваат, велат тие, толку многу домати се засадени што не можете да влезете во распрскувачот секоја недела. Но, драги колеги летни жители! Ако засадите голем број домати, тоа значи дека имате доста креативен потенцијал да се грижите за овие добро-воопшто необични, како што изгледа, овошјето.

Правило 4. Запрете ја „хемијата“!

Домати без доцна лошо влијание! 4 правила против сериозна болест од нашиот читател 8

Зошто, кога ќе се појават првите застрашувачки дамки, френетично претепајте ги вашите омилени со тешка артилерија - Хом, Абига-Пик или, уште полошо, мешавина од Бордо? Шансите да го победите доцна лошо влијание, бидејќи тој веќе ве посетил, се многу незначителни. Но, да се напои дарежливо со бакар четки што паднаа, верувајте ми, многу е штетно. На крајот на краиштата, толку се бориме за чистотата на нашите бобинки и зеленчук што многу луѓе, со зборовите „минерални ѓубрива“, ги превртуваат очите и едногласно велат дека „не, не“, само благословена органска храна. Значи, што може да биде тогаш бакар за преработка?

Патем, јас воопшто не сум против „минералната вода“ - магнезиум, калиум, азот, фосфор од вреќите и ги прскам доматите со сето ова само на листот. Нема штета на телото и ужасна „хемија“ на земјата. На листот, сè се вари побрзо и подобро. И вашите домати растат здрави и силни. Правилно "хранети", преработени и напои. Не дозволувајте непријателот да ви ја уништи жетвата! Главната работа е да не се мрзливи. Тогаш резултатот ќе биде *.

Не верувате дека сите овие правила ќе им помогнат на вашите домати да избегнат доцнење на лошите страни? Следејќи го примерот на нашиот читател, обидете се да ги набудувате уште во следната сезона и да видите за себе сè.

* Уредничката позиција не смее да се совпаѓа со мислењето на авторот на материјалот.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака