Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да киселите вистински краставици од буре

Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да киселите краставици на вистински барел 1

Солењето краставици, како исток, е деликатна материја. Ова, како никој друг, не ја знае Лариса Корнилова. Навистина, за да се добие „идеалниот“ рецепт за краставици, требаше да спроведе повеќе од десетина кулинарски експерименти..

Се чини дека може да биде комплицирано: измерете ја точната количина на состојки, подгответе марината и истурете ја во лименки со краставици. Сепак, кутијата со краставици не се отвора толку лесно! Купете ги прозорците на редакциите на весниците со насловните страни на кулинарски списанија, и секој корисник на Интернет не-не, па дури и ставете на мрежата барем неколку брендирани рецепти. За неофит готвач, вишокот на информации може да биде уште погубно од дефицитот..

Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да киселите краставици на вистински барел 2

Кисели краставички - традиционално јадење во многу кујни на светот

Сепак, со сето ова, вистински кисели краставички - крцкави, со карактеристична киселост - ги добива не секоја водителка. Само искусни чувари на огништето можат да се пофалат со завидна постојаност на вкусот на нивните заготовки. Оние кои ги изложуваат своите производи на природните пазари. Сепак, тие не се желни да ги споделат своите „златни“ рецепти, губејќи ги клиентите и со нив стабилен приход.

 • Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да марината вистински краставици од барел 3Кисели краставички - не одат преку теренот, или како да киселите краставици на вистински барел 4

  9 рецепти за одлични солени краставици

  Едноставни рецепти за лесно солени краставици за сите прилики!

Овие „буриња“ краставици не ми работеа многу долго “, вели Лариса Корнилова. Поминаа многу години пред да го изнесам рецептот, кој стана мојот белег меѓу широк спектар на пријатели и познаници. И иако наместо дабова када имав обични стаклени тегли, но тие беа придружени од мојата летна куќа, градина и голема желба да научам како да готвам вистински кисели краставички.

Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да киселите краставици на вистински барел 5

Во услови на градот, далеку од сите има можност да соберат барели краставици

Мојот пат не беше лесен како што би сакал. Со текот на годините на кулинарски експерименти, поминав многу. Шупливи краставици, маснотии мариноване, премногу големо овошје, зеленчук што случајно се поставени на бреговите и ужасот на сите експерти за кулинарство - надуеност и кинење капаци што пловаат. Без оглед на тоа што направив, киселоста и карактеристичниот вкус што ми требаа не се одвиваа. А сепак не се откажав. Како научен тест, се обидов да пронајдам свој рецепт со проба и по грешка. И иако патот не беше лесен, на крајот успеав да го најдам патот. Сепак, први работи прво.

Како да изберете кисели краставички за мариноване

Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да киселите краставици на вистински барел 6

Првото нешто што треба да обрнете внимание е суровините. Ако сте среќен сопственик на сопствена куќа, тогаш не треба да имате голем проблем со оваа ставка. Вашата градина - ваши правила за одгледување зеленчук. Моето лично искуство покажа дека текстурата и вкусот на овошјето зависат од видот на опрашување. Затоа, за солење, јас користам краставици исклучиво сорти на загадени пчели.

Во отсуство на дача, практично е невозможно да се следат сортите карактеристики на овошјето. Покрај тоа, вкусот на кој било, дури и најквалитетниот и најскапиот пазар на краставици или продавници, солени според сите правила, сè уште ќе биде значително различен од овошјето одгледувано на сопствената страница. Проверено постојано. Краставицата се чини дека е солена, но сепак нешто во него не е во ред ...Beе имате многу среќа ако солениот зеленчук не е омекнат и не се исцеди. Во најдобар случај, можете да ги користите за мариноване, но не и за мариноване. Затоа, за да не успеете со кисела краставица од краставица, мора да пронајдете свој "снабдувач" на суровини. Или напуштете домашно готвење во корист на индустриски кисели краставички.

Која сорта е најдобра за солење

Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да киселите краставици на вистински барел 7

Јас не растам сорти, затоа што Немав „врска“ со нив, но нема посебни проблеми со хибридите - секоја сезона ме воодушевуваат со одлична жетва. Од опрашувачите на пчели, хибридите со продолжен плоден период, средно и долго разгранување, а задолжително и август колекцијата се најпогодни. Тие успеваат да стекнат сила и вкус неопходен за солење. Покрај тоа, тие имаат многу повеќе сите видови на корисни материи. Ако не успеавте со пчелите загадени со пчели оваа сезона, наместо тоа можете да користите партенокарпични хибриди, сепак, тие нема да бидат толку јасни и искривени на забите.

Од опрашувачи на пчели, претпочитам хибриди Персонал, Подрум, Барела мариноване, Фонтанел, Кран, од партенокарпик - Гушавост, Свекрва, Зет.

Мало, но многу важно појаснување: краставиците што ќе ги одберете треба да бидат со црни шила. Сепак, тие не треба да бидат обраснати или да имаат голема комора за семе. Многу градинари ги фалат плодните партенокарпични хибриди - Херман и Храброст. И, иако тие се докажаа себеси за употреба не само во свежи салати, туку и во зачинети маринади, тие не се погодни за солење. Значи, се решивме за изборот на суровини, сега е време да преминеме на готвење.

 • Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да киселите краставици на вистински барел 8Кисели краставички - не одат преку теренот, или како да марината вистински краставици од буре 9

  Најдобри солени краставици сорти

  Кои краставици се најдобри за конзервирање, прочитајте во нашиот материјал.

Подготовка и избор на зачини

Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да киселите краставици на вистински барел 10Темелно измијте ги теглите и зачините, а потопете ги краставиците во ладна вода 6-8 часа. Оваа едноставна техника ќе ги направи поеластични и крцкави. Јас не советувам стерилизирање на банките пред јазичето, бидејќи сметам дека ова е губење време. На крајот на краиштата, краставиците и зачините тешко можат да се наречат стерилни, па дури и тие се ставаат во тегли едноставно со рака. Зошто да вложите дополнителни напори?

Што се однесува до зачините, тогаш зошто претприемнички домаќинки не ставаат во тегла! Се користат магдонос, ловаж, коријандер, па дури и босилек! Ние ќе готвиме традиционален мезе, каде краставицата треба да има мирис и вкус на краставицата, а не кавкаската adjika.

Ако зборуваме за дабови лисја или кора завиткана во газа, јас не ги користам во мојот рецепт, бидејќи првично избирам суровини на кои не им треба дополнително „фиксирање“. 

Краставици од кисела боја - немојте да одите на теренот, или како да маслите вистински краставици од буре 11

Премногу зачин може да го убие вкусот.

Willе ни требаат: миризливи чадори од копар, лук, лисја од рибизла и цреши. Некој не ги сака лисјата од рибизла, некој не сака цреша, но без нив вкусот за кој зборувам нема да работи. За да зачините не ја прекинат аромата, подобро е да не се претерува со нив. Needе ви требаат малку од нив - буквално 3 остава за една 3-литарска тегла. Во овој случај, можете лесно да направите без магдонос и горчлив пипер. 

Ако сакате, додадете гранка од тарагон, и бидете сигурни - не само лисјата, туку и мало парче корен од рен.

Копра - само 3 чадори (една голема и две помали). Треба да бидете внимателни со лукот, бидејќи не треба да биде премногу..

Краставици од кисела боја - немојте да одите на теренот, или како да киселите краставици на вистински буре 12

За да спречите лукот да почне да се претвора во сина тегла, исечете ги чешнињата заедно

Ставете зачини на дното на конзервата, а потоа продолжете со поставување на краставиците. Наредете ги плодовите вертикално. Не само што е попогодно, туку и немојте да се изненадувате, повкусно. Поставете лист од рен или грозје на врвот.

 • Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да киселите краставици на вистински барел 13Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да киселите краставици на вистински барел 14

  Градина со зачинети билки - мирисна градина на локацијата

  7 миризливи растенија за вашата градина.

Како да направите мариноване

Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да киселите краставици на вистински барел 15

Следно, нè земаат за саламура. За моите кисели краставички, јас ја користам водата исклучиво од бунарот. Можете да земете филтрирана вода директно од чешмата. Не вриејте го и не стојте. Главната работа е дека водата со која ги истурате краставиците е студена.

Краставиците добро ја апсорбираат водата, па соберете саламура со маргина. Така што се излева од конзервата. Бидете сигурни дека сите краставици се покриени со течност. Јас користам сол, кисела, груба, но не премногу темна. Но, јас не препорачувам да земам јодизирана сол.

Краставици од кисела боја - не одат преку теренот, или како да киселите краставици на вистински барел 16

За работните парчиња користете груба сол

За 1 литар вода, 2 лажици. сол без рид. И нема друг начин! Ако земете повеќе - ќе изгубите нијанси на вкус, помалку - нема да можете да ја постигнете саканата киселост.

Истурете тегли од кисели краставички со марината и оставете да зреат 3-4 дена. Во тоа време, периодично проверувајте ги лименките и извадете ја пената што се формира за време на ферментацијата. По време, исцедете саламура од лименки во садови и врие.

Не ги исплакнете самите краставици на кој било начин и, згора на тоа, не вриејте! На овој начин го одржувате вкусот на киселите краставички.

Штом саламура ќе почне да врие, пополнете ги со лименки краставици, а потоа затворете ги садовите со запечатени капаци што е можно поскоро. Ако не ги чувате вашите заптивки во батерии за централно греење, тие ќе стојат многу долго.

Многу домаќинки наместо лимени конзерви користат запечатени пластични капаци, претходно стерилизирани во врела вода. Ако го следите нивниот пример и сторите сè како што треба, тогаш зголемете го рокот на траење на киселите краставички на две до три години.

Тоа, всушност, е сета мудрост. Валаните лименки завиткајте ги во текот на ноќта во ќебе, а потоа преуредите ги во подрумот. Сега само треба да почекате за вистинската пригода да земете примерок.

Марини - класичен ладен мезе, што е подеднакво соодветно и на прославата и на секојдневната семејна вечера. Обидете се да го готвите според нашиот рецепт и, се разбира, не заборавајте да кажувате за тоа во коментарите.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака