Како да се претворат дивовите во мочуриште во прекривка градина - приказната за оксана броховецкаја

Како да се претворат дивовите во мочуриште во прекривка градина - приказна за Оксана Броховецкаја 1

Пред 8 години, Оксана и нејзиниот сопруг купиле две напуштени летни колиби и одлучиле дека тука ќе создадат идеална градина. Дали успеаја, какви потешкотии се соочија и што остана да се направи, дозна ma.sadfaninfo.com.

Да се ​​создаде вистинска градина за дизајн, во која има место за сите членови на семејството и домашните миленици, не секој може да го стори тоа. Сепак, нема правила без исклучоци и искуството на нашата денешна хероина го потврдува тоа. 

Како да се претворат дивовите во мочуриште во прекривка градина - приказна за Оксана Броховецкаја 2

Оксана Броховецкаја е сопственик на локалитет од 12 хектари лоциран во селото Перика, Регион Тамбов. За 8 години, таа успеа да ја претвори мочуришната и напуштена територија во градина, кои се заинтересирани за дизајн списанија.. 

Како сето тоа започна 

Нашата градина е сè уште млада. Дејствието беше купено пред осум години. Јас и мојот сопруг веќе долго време сонувавме за нашето парче земја со мала куќа, овошни дрвја и зелен тревник. Немавме искуство во градежништвото и градинарството, само желба. Долго време не можевме да го најдеме она што го посакувавме, и сега, конечно, имавме среќа. Дејствието е дванаесет хектари, недалеку од градот, на прекрасно место ... Во близина на шумата, реката и, што е најважно, се зголемиле големи дрвја. Бидејќи бевме неискусни луѓе, не нè интересира што има на страницата. Се за inубивме во самото место! Само што пристигнаа во пролетта видоа дека купиле мочуриште. Тоа беше непријатно изненадување за нас.. 

Како да се претворат дивовите во мочуриште во прекривка градина - приказна за Оксана Броховецкаја 3

Веројатно, некогаш овие беа обични две летни колиби од шестотини метри квадратни секоја од нив со јаболка, рибизли и грозје, но поради тесната појава на подземните води и налевање на пролет, никој не се грижеше за растенијата долго време, и како резултат тие се претворија во обрасната џунгла. Немаше каде да одиме и, навивајќи ги ракавите, почнавме да работиме.

Во првата година, го искоренивме дивиот раст од старите сливи и црешите, поставивме дренажни цевки, ископавме дренажен ров и внесовме земја. Тогаш не можев да замислам каква ќе биде нашата градина и дали воопшто ќе биде. Сè што би можеле да сонуваме не е да нè поплави. На местото оставив јаболкници, грозје и некое мало убаво дрво што се покажа како дрво. Сега е прекрасно ниско дрво со заоблена круна. Цвета со првите први, убави жолти цвеќиња, одлично растение за мед со сјајно зеленило со пријатна светла зелена боја. Во есента, почнувајќи од врвот на главата, тој е обоен во розово-црвени бои, и што е најважно - неговите плодови се здрави и вкусни. Дрво дрво за мене е врв на нашата градина! 

Првата работа за создавање градина и уредување на околини

Следната година засадивме тревник. Колку бевме среќни на неговите први пука, со какво задоволство и трепет се грижевме за него и сфатив дека сакам повеќе. Јас би сакал да ги скршам цветните леи и да создадам своја пријатна и затскриена градина. Но, сфатив колку ќе биде тешко. Бидејќи локацијата се наоѓа на границата на селото и празничкото село, пејзажот околу нас е куќи, шупи, летни тушеви со буриња, крошна од различни бои. За некако да се скриам и да создадам илузија на осаменост, морав да поставам ограда.

Како да се претворат дивовите во мочуриште во прекривка градина - приказна за Оксана Броховецкаја 4

Мојата градина е мала, но сè што е потребно за нас расте на неа. Едно од моите барања беше да ја напуштам градината чиста, а не колено длабоко во калта. За да го направите ова, беа скршени мали кревети со кутии од дрво. Патеките меѓу нив беа покриени со чакал, по положувањето геотекстили. 

Тешкотии во создавање градина на засенчена парцела

Мојата главна желба беше да создадам пространа и светла градина, така што нема чувство на напуштена шума, каде растенијата и дрвјата притискаат врз мене, за да има многу воздух и сонце. Сепак, имаме проблем со сонцето. Постојат многу јаболкници на локацијата, кои не штедат во топлина, но во исто време создаваат сенка во која не секое растение се чувствува добро. Јаболкниците, како и да беа, ја делат страницата на два дела - соларна и сенка. Како да се претворат дивовите во мочуриште во прекривка градина - приказна за Оксана Броховецкаја 5

Но, јас не почувствував посебна loveубов кон Peonies и немаше да ги засадам. Тие самите почнаа да растат со мене. Замислете го моето изненадување кога една година подоцна, кога ја донесовме земјата (и ја зголемивме областа 40 см), тие одеднаш почнаа да ги покажуваат клуновите. Најверојатно, тие биле засадени од претходните сопственици, но не можев да ги видам во дивините што ги добивме. Невозможно беше да не се восхитувам на нивната виталност. Овие беа најобичните розови peonies, со магичен мирис што ме плени. Со ова започна мојата loveубов кон нив. Сега во мојата колекција има и едноставни тревни peonies и Ito хибриди. Вториот ме погоди со необична форма на цвеќе и убави цврсти лисја, особено ми се допаѓа Барцела невообичаена жолта боја. Го ставив во пар Сара Бернхард. Ми се допаѓа оваа комбинација на бои. Тие имаат малку поинакви цветни периоди, но сепак успеваат да преминат. Мека манжетна е засадена во долниот степен под peonies. Мислам дека таа ги надополнува прекрасно. 

Лето е немири на бои. Не само цветаат рози. Астилбе, клематис, бузулники, волжанка и јоргованот влегуваат во нивното прекрасно цвеќе. Вториот расте како плевел. Пресадувајќи го во плодна почва, видов колку е добра. Цвета подобро од сортата. Сега саќе расте во моите агли на градината. А сепак, моето омилено време во годината е есен. Настинките и засолништето на рози се сè уште далеку, топлината што се смирува, напојувањето и хранењето практично престанаа, плевелот не расте толку многу, можете малку да се опуштите и да уживате во околината. 

Во мојата градина, ова е време на цветни на украсни житни култури. Микантус е една од главните украси на есенската градина. Тие изгледаат спектакуларно дури и во зима, кога нивните сребрени, пердуви во форма на пердуви стануваат кристални од мраз. Посебно место во мојата градина е окупирано од трска Карл Фостер. За неговата непретенциозност и издржливост, го засадив низ целата градина. За мене, ова е неопходно растение кое може да расте и на сонце и во делумна сенка. Не се распаѓа ниту од пролонгирани дождови, ниту од ветрови. Особено е убава на зајдисонцето, кога зраците на заминување од сонцето ги обојуваат своите тенки паника во златна боја..

Молња, трска, ливада, ryegrass - сега без овие билки не можам да ја замислам мојата градина.

Исто така во есента, прозорец праг влегува во своето прекрасно време. Влегувајќи во нашата градина, сите обрнуваат внимание на тоа. Едно од моите први едногодишни. Неговиот сопруг го купил на пазарот на бабата. Мислев дека е коприва. Незгодно беше да го фрлам, а јас го заглавив во земја. Сега ова е висок двометарски убав човек со огромни капи вино-розови цвеќиња. Декоративен е не само на крајот на летото, туку и во зима. Избледените inflorescences стануваат сребрено-бели, што му дава нова привлечност. Исто така е добро за сечење на суви букети.. 

Фондација за градина и клучни композиции

А сепак, `рбетот на мојата градина е создаден од листопадни грмушки и четинари. Од четинари, избрав разни сорти на смреки, и како вертикална, затопена западна и смрека карпеста Вртоглавица

Грмушките се обидоа да изберат најотпорни на нашите климатски услови, кои се засадени околу периметарот на целата парцела и не само. Така што целата градина не би била веднаш видлива за гостите, на аголот на куќата, меѓу пресекот на главната патека и двор, поставив миксер, чија основа е пурпурна врба Нана, микантус, смрека, туја западна Смарагд.

Theидот за задржување, кој се наоѓа во предниот дел, е украсен со сива спареа Грефшим, неколку паника на хидроандеа, берберис со најразлични сорти, дерени, западна туја, смреки. Исто така, во градината се исмеваат печурки од различни сорти, јорговани, вибурнум Булденеж, везикули со различна боја, старец Црна чипка и Плумоза ауреа, Спиреја Вангута, Нипон, Мала принцеза, јапонски Дартовата црвена боја.

Ние создадовме градина за себе и нашето семејство. Можеби тие ги комбинираа несмасните, но сакав да ги остварам сите мои соништа и желби на едно мало парче земја. Како ќе изгледа градината за неколку години, не знам. Ми се допаѓа самиот процес на создавање и сè уште не можам да престанам. 

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака