Како да одгледувате шумски печурки во земјата

Како да одгледувате шумски печурки во земјата 1

Дали ви се допаѓа печурки, но немате време да ги изберете? Не плашете се, однесете сами одгледување печурки во земјата. Главната работа е да знаете како да го направите правилно за да добиете загарантирана култура.

Одгледувањето печурки во земјата е погодно, бидејќи можете да го контролирате овој процес, создавајќи најповолни услови за нивниот раст. И што е во шумата: тоа беше суво лето, а потоа рано замрзнување на почвата и сè - нема да има жетва на шумски печурки! Ако не сакате да зависите од вагарите на природата - слободно обидете се да засадите насади со печурки на вашата страница.

Расте печурки печурки (boletus)

Овој згоден крал на сите печурки може безбедно да се премести од шумата во неговата парцела, а доколку исходот е поволен, следната година ќе добиете импресивна жетва.
Постојат неколку начини за размножување на шумски булети.

Како да одгледувате шумски печурки во земјата 2

Трансплантација на мицелиум

Малкумина прибегнуваат кон овој метод, бидејќи исходот од работењето зависи од внимателно придржување кон технологијата. Судирајте сами, тешко е да го ископате мицелиумот и да го пренесете на вашата страница, без да го оштетите. Сепак, многумина успеаја, вреди да се пробате и вие.

Пренесениот мицелиум треба да комуницира со корените на грмушките и дрвјата, затоа изберете место на местото каде имате листопадни или зимзелени дрвја и грмушки! Исклучително е важно да се засади бела печурка под истото дрво, од кое беше ископан мицелиум..

Затоа, изберете соодветно место на вашата страница и подгответе го земјиштето до посакуваното дрво. За да го направите ова, на растојание од 0,5 m од трупот на дрвото, извадете 20-30 см од горниот слој на почвата. На дното на добиената фоса, поставете готов компост од паднати лисја и остатоци од дрвја, а на врвот посипете мал слој на земја. Сега можете да поставите слој на земја со мицелиум, вода и да посипете со слој лисја. Ако времето е суво во првите 14 дена по садењето, периодично наводнувајте го мицелиумот.

Расте печурки од мицелиум

Еден од најпопуларните методи за собирачи на печурки. Подготвен мицелиум може да се купи - тој е достапен за продажба во многу продавници за градина. Пред да започнете со примената на овој метод, подгответе го местото и почвата. Изберете место во сенка на дрвјата каде што почвата е влажна. На растојание од 0,5 m од трупот на дрвото, извадете го горниот слој на земјата до длабочина од 0,5 m. Однапред пресметајте ја областа на јамата, врз основа на количината на стекната мицелиум.

Како да одгледувате шумски печурки во земјата 3

Вака изгледа мицелиумот од печурки

Подгответе подлога од прашина, пилевина и лисја. Поставете го на дното на јамата со слој од околу 20 см. Посипете со земја на врвот (околу 10 см). Следно лежеше мешан слој на почва и компост. Сега згора на ова, можете да поставите измешано со земјата мицелиум. Распоредете го со рака, затегнувајќи рамномерно. Посипете со земја и истурете вода на врвот, покријте со паднати лисја.

Подготвени подлоги за садење цепи, како и мицелиум, се продаваат во специјализирани продавници. Овие мешавини се одлична алтернатива на шумскиот мицелиум..
По садењето на мицелиум, локацијата мора редовно да се напои. Ако садењето на мицелиум е успешно, тогаш културата ќе се појави следната година. Таквиот мицелиум може да носи плод од 2 до 5 години.

Садници од печурки

Најлесен начин за размножување на печурки од порцини е од садници од печурки. За да го направите ова, доволно е ситно да ги смачкате или критикувате капачињата од печурки преку мелница за месо. Потоа истурете ја добиената супстанција со вода и инсистирајте на ден. За ова време, можете да ја направите подготовката на страницата. Под избраното дрво, ископајте ја земјата и дарежливо ја оплоди со компост (како и во методите опишани погоре). Истурете го подготвеното место со инфузија со печурки, и посипете со лисја одозгора.

Ако на вашата страница нема шумски дрвја, не очајувајте - обидете се да засадите печурки во близина на дрвените згради од сивата страна. И запомнете дека печурската печурка не сака овошни дрвја, па обидете се да избегнете такво соседство.

Во ладни зими, не заборавајте да ги посипете печурките со компост и, доколку е потребно, покријте ги со полиетилен или материјал за покривање.

Година на година ги чистиме и исплакнуваме печурките собрани во шумата, ги чистиме и ситно ги истрикуваме, ги протриваме со прстите, а заедно со водата ги истураме под бреза и борови дрвја на локацијата. Вклучувајќи планински бор и туја. Сега редовно собираме булет на тревникот, под смрека - бело, и во пределот на претходно искорената трупец - агари од мед. Порано се сметаше дека само нозете со земја се погодни за раѓање, се покажа дека спорите се габични главно под капачињата. Најдобро време за садење печурки печурки е од мај до септември. Печурките треба да бидат засадени во земјата при самрак..

Одгледување на булет (црвени глави)

Како што веќе разбравте од името, оваа печурка расте главно во насади насади. Понекогаш може да се најде во мешана шума. Ако се обврзувате да одгледувате печурка во земјата, тогаш треба да се пристапи кон прашањето за избор на локација исто толку внимателно како во случајот со цеп.

Како да одгледувате шумски печурки во земјата 4

Boletus, како и многу други шумски печурки, припаѓа на микроризални габи. Ова значи дека формира симбиоза со корења на дрво, т.е. заемно корисни кохабитација. Затоа, страницата мора да биде аспект, бреза или даб. Во сенка на овие дрвја и поставете ја својата идна плантажа.

Boletus може да се одгледува со употреба на:

  • Спор (садници од печурки)

Спорите се формираат на долната страна на капачињата на обраснатите печурки. Тука треба да ги подготвите: истурете вода и инсистирајте неколку часа. Како резултат на инфузија на спори во водата се прелива областа што ја избравте за одгледување печурки. Капите може да се исушат и да се користат како семе. `Ртење спори само формираат мицелиум (мицелиум).

  • Овошни тела

Соберете млад булет во шумата, исечете и закопајте на вашата страница во горниот слој на почвата во сенката на дрвјата.

  • Мицелиум

Дивиот мицелиум може да се собере во шумата со копање заедно со земја и дрвја. Така, го преместувате мицелиумот на вашата страница, како и во случај на булетус. Или можете да купите готов мицелиум во продавницата..

Означи насади и грижа за печурки

Направете компост. Раширете пластична фолија на земја, поставете на неа слоеви на лисја и прашина од дрво со ѓубриво, земена во сооднос 9: 1. Истурете еден куп топла вода и оставете ја една недела. За ова време, треба да се загрее на температура од 35-40 ° C. Сега може да се ископа до хомогена маса и да се остави уште 5 дена.

Црвенокосите можат да бидат засадени од средината на мај до септември (во потоплите региони - од почетокот на мај).Во избраната област околу дрвото ископајте дупка длабочина од 30 см и 2 квадратни метри. Ако корените на дрвото се наоѓаат на површината на почвата или близу до неа, извадете го само горниот слој.

Наполнете ја јамата со компост. Ако е длабоко, тогаш поставете го компостот на нивото на земјата, во плитка - поставете во слоеви, наизменичен компост (10-12 см) и почва (5-6 см), сè додека висината на слоевите не достигне 50 см над нивото на земјата.

Потоа, на растојание од 25-30 см, направете дупки со длабочина од 20 см. Во нив натопете ги парчињата од микролиумот на булетус и пополнете ги со земја. Веднаш наводнете ја плантажата по стапка од 20 литри на 1 кв.м. и покријте ја со слој паднати лисја или шумско легло.

Како да одгледуваме шумски печурки во земјата 5

Не заборавајте да го загреете мицелиумот за зимата

За да може мицелиумот да се вкорени, корисно е да се храни со раствор на шеќер: 10 гр шеќер на 10 литри вода. Во лето, држете ја почвата малку влажна. Вода на парцелата периодично, особено за време на суша. За зима, покријте го со слој паднати лисја, мов или смрека гранки, а во пролет не заборавајте да ги исчистите.

Под поволни услови, плодот на булето започнува уште следната година по поставувањето на плантажата. Продуктивноста е 5-15 печурки со 1 кв.м. Со соодветна грижа, лошата од печурки ќе ве воодушеви со жетва за 4-5 години. По овој период, мицелиумот на печурките мора повторно да се сади со користење на истиот метод..

Како да растат булет

Следниот forestител на шума, сакан од многу берачи на печурки, е boletus, кој исто така е лесен за одгледување самостојно..
 
За дрвјата од бреза, како и секоја шумска печурка, за нормален живот и раст не е потребно трупец, туку живо дрво. Од својот корен систем, мицелиумот апсорбира јаглехидрати и аминокиселини, давајќи им на влагата на дрвото, минералните соединенија и природните антибиотици кои го штитат од штетници и болести. Затоа, императив е дека зоната на печурки е што е можно поблиску до природното живеалиште на габата..

Како да одгледуваме шумски печурки во земјата 6

Што се однесува до методите на одгледување - тие се исти како за печурките и заболените.

Размножување на спори

Ситно исецкани незрели печурки, измешајте со една лажица брашно и желатин во прав. Истурете ја смесата со влажна почва под зрели дрвја. Спорите ќе `ртат и ќе формираат габичен корен. По неколку сезони, можете да ја очекувате првата жетва.

Расте од овошни тела

Изберете млади примероци на булет, мелете и закопајте во горниот слој на почвата веднаш до коренскиот систем на дрвото. Овошните тела формираат мицелиум, а по една година, со добра влага во почвата, можете да добиете мала култура од 2-3 печурки.

Алтернативно, во дождливо време, можете да распрснете мали парчиња млади печурки под дрвјата и да ги покриете со паднати лисја. Формирањето на мицелиум ќе биде не помалку ефикасно.

Трансплантација на мицелиум

Ова е макотрпен и не секогаш ефикасен процес. Пронајдете младо дрво во шумата со дрвја од бреза под неа. Внимателно ископајте го мицелиумот и префрлете се на вашата страница. Лежете го под листопадна или зимзелена дрво.

Не ставајте садење печурки во близина на овошни култури, бидејќи печурките формираат микориза и растат во симбиоза само со шумски дрвја. Многу печурки се именувани по дрвјата до кои живеат (boletus, boletus).

Нафта за зрна - расте на страницата

Оваа печурка е многу корисна за размножување со калемење на мицелиум..

Како да одгледуваме шумски печурки во земјата 7

Ако забележите неколку мали борови со постојана култура путер, можете безбедно да трансплантирате печурки на вашата страница. Запомнете, маслото го претпочитаат почвите богати со вар и индиректната сончева светлина. Избирачот на печурки ја пренесува трансплантантот прилично удобно и добро се вкорени. Со редовно наводнување (особено обилно треба да се напои во суво време) после 3-4 години ќе се појават првите печурки и ќе ве воодушеват со изобилство плодни во текот на целата сезона - на секои три недели, почнувајќи од средината на мај.

Земја путер скоро не подлежи на напади на црви, а големината на нивните капи може да достигне 10 см.

Расте печурки во земјата

Друга прекрасна печурка што е толку лесна за „засадување“ е капаче од млеко од шафран!
 
За него, како и за неговите шумски колеги, важно е и создавање на соодветни услови, што е можно поблиску до природните. Црвенокосите претпочитаат да растат во сенка со добра циркулација на воздухот. Почвата треба да биде влажна и да содржи гнили лисја и игли. Важно е да се осигурате дека со почетокот на пролетта местото не е поплавено, во спротивно печурките ќе умрат.

Како да одгледуваме шумски печурки во земјата 8

Може да се одгледуваат насади на шафран на неколку начини.

Сеење мицелиум

Како и во претходните случаи, соберете капи, но овој пат старите печурки. Ситно исецкајте ги и, исушејќи ги на крпа, внимателно раширете ги на влажна земја. Допрете го добро, покријте го со мов и истурете топла вода. По 2 недели, подигнете го мов: ако под него се видливи зелени-виолетови навои слични на обичниот калап, а капиите ги нема, тогаш мицелиумот се вкорени.

Треба да се постават смрека печурки под смреките, а бор - под борови..

Трансфер на мицелиум

Овој метод е исто така многу ефикасен во случај на садење печурки. Внимателно ископајте мицелиум со дебелина на слојот од најмалку 25 см, внимавајте да не го оштетите. Засадете го мицелиумот што е можно поскоро, така што нема време да се исуши, и не заборавајте редовно да ја навлажнувате почвата.

Првите печурки ќе никнат само во следната година откако сте засадиле мицелиум или пренеле мицелиум. Треба да ги соберете, внимателно да ја исечете ногата и да се обидете да не го оштетите коренот. Ако ова правило не се почитува, тогаш бројот на печурки ќе се намали само секоја година..

Се разбира, не секој жител на лето од прв пат може да испадне самостојно да расте култура на шумски печурки. Сепак, не очајувајте. Обидете се да скроете различни „шумски жители“, побарајте оптимални методи за размножување и многу наскоро овој процес одзема многу време ќе биде награден со првата жетва на куќни печурки.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака