Барањето агрофирм ги претстави своите највкусни предвремени домати

Барањето Агрофирм ги претстави своите највкусни расипани домати 1

Разновидноста на сорти и хибриди на домати е толку голема што понекогаш е тешко да се сфати и да се избере кои домати да се засадат во градината. За да добиете одлична жетва за сите изненадувачки, користете ги советите на специјалисти.

Доколку сакате да знаете кои домати ги прават највкусните салати и кои се идеални за конзервирање, следете ги советите на одгледувачи Agrofirm SEARCH.

Домати од отворено поле

Ако градинарот има само отворено поле и голем ентузијазам, тој треба да се фокусира на доматите од раните зрели сорти и хибриди, од кои главните предности се непретенциозноста, можноста да расте без портокал и формирање, силни и квалитетни садници.

Така што на масата има комплетен вкус и разновидност во боја, а тегли со конзервирано овошје ја воодушевија душата за време на долгата зима, предлагаме да сееме домати од следниве сорти:

Агро пламен (овошје со тежина од 80-95 g, тркалезно, светло црвено),
Розово фламинго (овошје со тежина од 95-110 g, тркалезно, малку ребрести, розово),
Црвенкапа (овошје со тежина од 15-20 g, тркалезно, црвено),
Yellowолта капа (овошје со тежина од 15-20 g, тркалезно, жолто).

Барањето Агрофирм ги претстави своите највкусни расипани домати 2

Црвенкапа (лево), Худ-качулка (десно)

Сортите се рано зрели - периодот од ртење до почетокот на зреењето на овошјето е 85-90 дена. Сите растенија се зашеметени, стандардни, не бараат формирање. Овие сорти комбинираат одличен вкус на овошјето и високата декоративност на грмушките што можат да бидат засадени на цветните леи, со попусти, во композициите со цвеќиња и украсни растенија. Овие домати се идеални за одгледување на балконот и прозорецот..

Совети за одгледување домати без стаклена градина

1. Врзете ги растенијата на држач или точак (ова малку ќе го забрза зреењето и заради подобрата вентилација ќе ги заштити од некои болести).2. Еден месец пред крајот на плодот, откинете ги сите цветни четки. Ова ќе му овозможи на растението да ги префрли сите сили на полнење и зреење на веќе растените плодови. Во средната лента оваа операција треба да се изврши кон средината на јули.

3. За да се избегне развој на доцна лошо влијание, почнувајќи од крајот на јули на секои 10 дена, да се спроведе превентивно третирање на грмушки со контактни препарати што содржат бакар (течност Бордо, бакар оксихлорид, итн.), Кои штитат од развој на болеста и лесно се мијат без да навлезат во растенијата.

Рани зрели детерминанти сорти и хибриди на домати

За обилна жетва на густо вкусно и убаво овошје, подобро е да одгледувате хибриди како што се Капетан Ф1, Афродита Ф1, Донској Ф1. Тие се рано зрели - плодовите зреат 45-50 дена по садењето. На едно растение се формираат 12-15 заоблени светло-црвени плодови со густа кожа со тежина од 120-130 г. Тие се совршени и за салати и за конзервирање.

„Агрофирм“ ги претстави своите највкусни предвремени домати 3

Капетан Ф1

Од розовите домати, признати лидери по вкус и арома, можеме да препорачаме: Персиновски Ф1 (големи плодови, со тежина од 180-240 g),
Росана Ф1 (хибриден овошје со убави плодови со тежина од 140-150 g).

Барањето Агрофирм ги претстави своите највкусни предвремени домати 4

Росана Ф1

Меѓу повеќебојните, препорачуваме да обрнете внимание на следниве сорти:

Име на одделениеБоја (форма) на овошјеОвошна масаКарактеристики
Адлинсветло црвено (крем)110 г.за конзервирање 
Златна искражолто лимон (крем)120 г.за свежа потрошувачка
Златно рунопортокал (крем)100-110 г.за салати и конзервирање
Розов агатрозова (цилиндрична)120 г.за солење 
Карнелијанец розова (крем)120 г.за салати и преработка на производи од домати

Неодредени сорти и хибриди на домати

Ако главната цел е голема жетва и убави, вкусни и нездрави плодови, обидете се да одгледувате хибриди како што се Корален гребен F1 (до 400 g), Оган F1 (огнено црвено, вкусно овошје, 150-240 g), Касиопеја Ф1 (150 g, висок принос, скратени интеррододи).

Домати од типот вкус се сметаат за водачи во оваа категорија. Бул срце: розова - Срцето на Сибир, Убавина на Сибир, Малина зори, жолто овошје - Yellowолто срце, Срцето од портокал. Општата разлика помеѓу овие сорти е огромна (тежи 300-1000 g), сочни, ароматични овошја со тенки лушпи. Растенијата обично се со тенка стебло и тесни лисја. 5 до 8 овошја се формираат на еден труп.

Vkusnotek сорти, кои беа внимателно избрани за време на тестовите за дегустација, имаат уште поинтензивен вкус. Највкусните беа признати сорти на домати - Руменило (розова, тркалезна, 150-200 g), Бизон портокал (рамно заоблена, ребрести, до 600 g), Чоколадо Маршалови (120 g, кафеава, исклучително вкусна и миризлива), Поздрав со мед (жолта со розови вени, 250-300 g), Искра на пламен (овошје во форма на црвена пиперка со портокалови и жолти удари, со тежина од 100-120 g), Banолта банана (продуктивна сорта со жолто вкусно издолжено овошје со тежина од 80-120 g).

Барањето Агрофирм ги претстави своите највкусни расипани домати 5

Поздрав со мед (лево) и жолто банана (десно)

Сорти и хибриди од домати од цреша

Врвниот гурмански третман е цреша домати. Како по правило, најмалку е проблем со нив - тие имаат моќни грмушки, комплексна отпорност на болести, толеранција кон стресни состојби. Дури и во најнезгодните години, тие ретко пролеваат цвеќиња и јајници. Црешата е одлична и свежа и конзервирана.

Хибрид од типот коктел е најдобар за мариноване. Златен тек Ф1 (изобилство лимоно жолто, густо, крцкаво овошје со тежина од 40-50 g).

Шампионите ќе вкусат меѓу црешата:

Терек Ф1 (хибридот се карактеризира со висока продуктивност, слатки плодови со хармонична киселост, со тежина од 15-20 g),
Елф Ф1 (овошјето е темноцрвено, тежи 17-22 g, собрани во мазни, густи четки од 12-17 парчиња, вкусот е сладок со овошен вкус),
Магијата харфа Ф1 (овошјето е сончево-портокалово, невообичаено слатко, со тежина од 20-25 g).

Барањето Агрофирм ги претстави своите највкусни рапидни домати 6

Терек Ф1

Дури и ако немате стаклена градина, ова не е причина да одбиете да одгледувате домати. Agrofirm SEARCH нуди разни сорти и хибриди за секој вкус и за која било намена.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака