Како да се користи ѓубриво од зајаци како ѓубриво во градината и градината, осврти

Секој сака да јаде здрава храна. Како што знаете, навистина здрава храна расте на природно оплодено земјиште. Затоа, градинарите, размислувајќи за правилно хранење, се прашуваат: дали е можно и како правилно да се користи ѓубриво од зајаци како ѓубриво во вашата градинарска парцела? Да разгледаме подетално во какви видови се користат измет од зајаци, како и кога, колку често и под кои растенија треба да се донесе за компетентно хранење.

 • 2,3 азот;
 • 1,9 фосфорна киселина;
 • 1,5 калиум.

Исто така, неговиот состав ги вклучува следниве елементи во трагови: кобалт, железо, цинк, манган. Овој вид ѓубриво не е инфериорен во однос на другите. Напротив, поради еднаква содржина на хранливи материи, тој е речиси очигледен избор на градинар. 100 кг ѓубриво лесно заменуваат 3 кг суперфосфат, 2,6 кг амониум сулфат и 1,3 кг 40-калиумова сол. Исто така, специјалната тајна што ја излачуваат животните придонесува за брзо растворање на легло во почвата..

Поради структурата на гастроинтестиналниот тракт на зајакот (гастроинтестиналниот тракт) што се разликува од останатите животни, изметот на животното не содржи скоро никакви плевели, габични спори, неразвиени честички од храна. Ова значи дека понекогаш, легло се користи како ѓубриво во градината без компостирање..

Една од главните својства на ѓубриво добиено од зајаци е можноста постојано да ја оплоди земјата. По 3-4 години од почетокот на неговата употреба, дури и еднаш глинестите почви стануваат меки, лесни, ронлива.

Сепак, ѓубриво со зајаци треба да се постапува внимателно, бидејќи овој вид ѓубре се нарекува таканаречено „топло“ ѓубриво. Ова значи дека неговиот состав содржи голема количина азот, што, во случај на предозирање, го стимулира брзиот раст на растенијата со обилен раст на вегетативната маса. Покрај тоа, растението нема да формира репродуктивни органи и овошја.

Кои видови ѓубриво од зајаци можат да се користат како ѓубриво?

Ѓубриво од зајаци што се користи во форма на ѓубриво е поделено на 4 типа:

 1. Свежо.
 2. Компостиран.
 3. Суво.
 4. Хумус (хумус).

Секој од нив има свои барања за употреба. За да не го уништите слетувањето, мора да следите одредени правила.

Свежо

Овој вид најмалку се користи. Единствениот временски период кога се препорачува употреба на свеж вид легло во градината е доцна есен по бербата. Воведен е во есен, малку запечатен со гребло, измешан со прекривка, директно во почвата. Во текот на зимата, ѓубривото ќе замрзне и ќе започне да се распаѓа, губејќи ги штетните производи формирани за време на распаѓање - амонијак и метан (тоа е заради овие супстанции кои не можат да се користат за садење ниту една количина свежо легло од зајаци). Во пролетта, водата ќе ја раствори само по себе, заситување на почвата со хранливи материи и елементи во трагови.

Свежо ѓубриво од зајаци не може да се попрска секоја година на истото место. Треба да се одмори од 2 до 3 години.

Во пролет и лето тие подготвуваат течен облекување на течности. 1-2 кг свежи измет од зајаци се одгледуваат и раствораат, мешајќи повремено, во 10-литарска кофа со вода. Добиената течност се внесува во плитки жлебови или јами од 1,5 л / м2. По ова, вдлабнатини се покриени со земја.

Ѓубриво за компостирањеКомпостирањето најчесто започнува со мешање на отпадоци од храна, слама, крава, овца или коњско ѓубриво со зајак. По идниот компост е префрлен на темно место или покриен со церада.

Купот е набиен во јамата за компост по 45 дена. Користејќи го овој метод, можете да поставите компост во пролет и до почетокот на зимата користете ѓубриво од зајаци како ѓубриво во градината.

За да користите компост, треба да го распрснете на површината на почвата и да го ископате. Така, во текот на зимата почвата се олабавува, збогатена со хранливи материи.

Суво

Измет од зајаци се единствениот вид органско ѓубриво што се користи суво. За ѓубриво подготвено од измет од зајаци, главната компонента е темелно исушена под сонцето, а потоа се нанесуваат во прав и се мешаат со земја. 3 кг почва отпаѓа за 1 суп.л-патки. л прав, кој се нанесува во униформа тенок слој.

Со помош на мелени суво ѓубриво, течни облоги на корен се подготвени и за деликатна градина или куќни растенија и цвеќиња. За да го направите ова, истурете лажичка прашок на секои 3 литри вода и инсистирајте на 24 часа, мешајќи повремено. Да ја внесеме добиената течност во влажна почва на 2 л / м2.

Хумус

Хаус од ѓубриво од зајаци е распаднат, лабав, униформа купен компост кој изгледа како чернозем. Висок квалитет на хумус е последниот производ на обработка на компост од страна на црви, подобрувајќи ја олабавоста во кој било вид почва.

Хумусот се користи по бербата, една недела пред садење зимски култури. Користењето на ова ѓубриво е лесно. За да ја нахраните почвата, треба да расеете хумус во областа, откако ќе ја ископате земјата.

Правила за ѓубрење во градинатаДа се ​​знаат сите правила за употреба на ѓубрива не значи дека садењата не можат да бидат уништени. На крајот на краиштата, на различни растенија не им се потребни исти услови за хранење.

Под дрвјата и грмушките

Со цел да се хранат овошје и Бери дрвја, треба да ископате жлеб со длабочина од 3 до 5 см на растојание од 1 до 1,5 m од трупот. Следно, треба да ја наводнете вдлабнатината со очекување дека на секое дрво му требаат 10-12 литри малтер (за нејзина подготовка, 1,5 кг ѓубриво се мешаат со 10-12 литри вода и се внесуваат 24 часа, повремено мешајќи). Откако ќе се истури решението, жлебот мора да биде погребан..

Апсолутно истите активности треба да се прават и со индивидуални грмушки (розовите грмушки се најдобри).

За растителни култури

Пред садење зеленчук, мора да ја оплодиш градината со зајачко ѓубриво со употреба на кој било од претходно предложените методи. Ова ќе ја зголеми продуктивноста, отпорност на болести. Посебно внимание треба да се посвети на заплетот за растенија што брзо ја осипуваат почвата (зелка, целер, краставици, компири).

Под јагоди и јагоди

Со врвно облекување, овие бобинки треба да бидат колку што е можно внимателни. Ако претерате јагоди или јагоди (особено во рана пролет), тогаш културата ќе биде лоша. Бобинки ќе бидат помали по големина и количина, а грмушката ќе боли. Важно е да се избере вистинското време за хранење. Тоа треба да се случи на есен.

Во првата година од садење грмушка, најраното хранење треба да се случи во есен. Дури и ако фабриката е многу млада, таа ќе биде исцрпена по обилното плодување. Продуктивноста следната година ќе зависи од исправноста и квалитетот на претходното хранење. Измет ќе се распадне во зима, а во пролетта ќе станат богати извори на азот..

Fубривото се компостира пропорционално: 2 кг / м2 земја. По нанесувањето на ѓубриво на почвата, тоа е ископано. Исто така, се препорачува да се оплоди земјата пред да се засади грмушки за плодна прва берба. За ова, хумус се додава во бунарите и се меша со земја.

Во оранжериите

Во оранжерии, растенијата можат да се одгледуваат скоро цела година. Измет од зајаци се оплодуваат како ѓубриво под сите видови зеленчук. Во однос на корисни својства, квалитет, стапка на раст, тие нема да се разликуваат на кој било начин од растенија одгледувани со исти ѓубрива надвор од стаклена градина.

Пред садење садници, земјата мора внимателно да се подготви - меша со хумус. За краставици, домати, тикви, тиквички, правилата се слични. По воведувањето на ѓубриво со помош на жлебови, почвата е ископана и покриена со филм. По две недели, треба повторно да го ископате креветот, а потоа да го засадите зеленчукот.

Карактеристики на употреба на ѓубриво од зајаци

За максимален ефект, ѓубривото се внесува во земјата според следниве правила:

 1. Фабриката треба да се оплоди само во облачни денови за да се избегне прекумерно испарување на вода и да се зголеми концентрацијата на добиениот раствор.
 2. Ако почвата е сува, прво мора темелно да се навлажни за да се пренесат хранливи материи на голема површина и да се избегне горење на коренскиот систем.
 3. Кога наводнувате растение со вода или ѓубриво, влагата мора да се избегне на лисја и стебла.
 4. Контејнерот за чување на нанесениот раствор мора да биде затворен со капак со мрежа за да се избегне влегување на несакани семиња внатре.
 5. Неопходно е да се заштити легло од сушење. Се разбира, сувото ѓубриво може да се користи во производството на течно облекување од измет од зајаци, но мора да запомниме дека сувото ѓубриво е половина што ги губи своите корисни својства.
 6. Јадењата во кои се става ѓубриво мора да бидат неметални. Во спротивно, карактеристиките на ѓубриво под влијание на метал ќе се променат или исчезнат заедно.

Складирање на ѓубриво

Ѓубриво од зајаци е богато со елементи во трагови, па за да не ги уништите, треба да ги знаете правилата за складирање на ѓубриво:

 1. Ѓубриво од зајаци не толерира премногу висока температура. Многу градинари погрешно веруваат дека пареата или зовриената вода ќе убијат штетни бактерии, кога всушност овој процес уништува и отстранува корисни материи.
 2. За да избегнете сушење, треба да го чувате ѓубриво во темно, влажно и ладно (а не ладно) место за да избегнете прекумерно испарување на влагата.
 3. Квалитетот на ѓубриво зависи од здравјето на зајаците и квалитетот на нивната храна:
 • исхраната треба да биде целосна и урамнотежена, да ги содржи сите елементи во трагови потребни за животното. Само на овој начин квалитетот на легло ќе биде висок, а приносот ќе биде поголем;
 • ѓубриво исто така треба правилно да се собере. За да не се разболат зајаците, ѓубрето не треба да се чува и да се акумулира во кафезот, туку треба да оди на специјални слотови на дното или на палета одделена од главниот дел на кафезот со скара.

Осврти градинари

Општото мислење на градинарите и градинарите се сведува на фактот дека овој вид на органски производи нема скоро никакви минуси, туку само многу позитивни својства.

Јас продолжувам на својата страница, може да се каже, производство без отпад, расте зеленчук и одгледува зајаци. Веќе долго време го користам легло на моите миленици и самоуверено кажувам дека помага не само да се соберат повеќе култури, туку и да се направи почвата помека и воздушна.

Но, јас грешев и ја уништив мојата работа со тоа што ги хранев растенијата со свежи измет од зајаци. Не мислев дека оплодувањето насади со свежо ѓубриво е лоша идеја. Како резултат, сè уште имам многу мртви грмушки и не помалку слаби, затоа внимавајте да не ги направите грешките.

Кога се граделе, се покажало дека во нашата роза, висина на еден човек, сите главни корени биле оштетени или исечени близу до самата грмушка. Мислеше дека не може да преживее. Но, кога садеше и двапати ја оплоди со измет од зајак, розата се врати многу брзо, па дури и цветаше.


Оплодувањето на градинарската парцела со ѓубриво од зајаци е можно и многу неопходно, бидејќи на високата концентрација на елементи во трагови и хранливи материи во неа. Најважното нешто кога ѓубривате со овој вид ѓубре е да изберете вистински пропорции, време и да стори сé што е според правилата.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака