Карактеристики на садење лалиња

Карактеристики на садење лалиња 1

Се чини дека може да биде поедноставно: засади сијалици во земјата - и почекајте садници. Но, при садење лалиња има нијанси. Подготовка на почвата, третирање на светилки, правилно копање - прочитајте сè за ова и многу повеќе во статијата.

Лалињата се силно поврзани со пролетта и празниците. Но, така што по долга зима цвеќињата ќе ве задоволат со светли бои, треба да се грижите за нивното садење во есен.

Чекор 1. Купете и заштедете пред интернат

Карактеристики на садење лалиња 2

Во август - почетокот на септември, веднаш штом ќе се појават светилки од лале, лабаци само грабаат раце за да ги купат. И навистина: како да се помине таквата убавина! И тогаш одеднаш сите ќе го грабнат! И во принцип, ако не брзате, на крајот на сезоната ќе има само лош саден материјал, што е малку веројатно да ја задоволи ртење.

Но, вреди да се разбере дека е тешко да се задржат светилките дома без подрум. Пред садењето, тие треба да се чуваат на суво, ладно и вентилирано место. Без пристап до воздух, светилките ќе се „задушат“, во премногу топла просторија ќе се распаднат, а во влажна просторија ќе бидат покриени со мувла. Во август, температурата на чување треба да биде 20 ° C, во септември е намалена на 15 ° C.

Кога купувате лалиња на пазарот, внимавајте на бескрупулозните продавачи кои под маската на елитните сорти го продаваат најевтиниот саден материјал. Друг проблем на светилките од пазарот е ризикот од преголема моќ, односно може да добиете дури и добри лалиња, но не од оној вид што ви се допадна. Затоа, препорачуваме да купите светилки во продавницата, и ако ви треба ретка или колекција одделение, напишете ги по пошта.

За да изберете добар кромид, земете измамник со класификација на нивната големина во продавница или пазар за правилно разбирање на етикетите на етикетите.

Дијаметар на сијалицатаМакс обемот
Екстра класа>4 см12 см+
1-ви парсирање (голема)3,5-4 см12/11 см
2-ри парсирање (средно)3-3,5 см11/10 см
3-то парсирање (мало)2,5-3 см

не е наведено

Деца

Сијалиците со која било големина се погодни за одгледување на отворено. Но, вреди да се запамети дека децата, како и саден материјал од 3. парсирање, а понекогаш и 2-ри, може да не дадат цвет во првата година по садењето. Ако сакате да купите лалиња за дестилација, барајте само светилки од исклучителна класа или, во екстремни случаи, 1-ви парсирање.

Добрата сијалица треба да биде густа, тежина, со тенки златни кафеави скали и без механичко оштетување. Туберкулите од корен треба да бидат јасно видливи на неговото дно, а вратот треба да биде цврст и сув на допир. Исто така, обрнете внимание на присуството на врвот на идното стебло, кое сè уште не расте.

Чекор 2. Изберете страница и подгответе ја почвата.

Карактеристики на садење лалиња 3

Изберете место за садење лалиња, така што страницата е отворена, умерено сончево и заштитена од силен ветер. Почвата треба да биде добро исцедена, израмнета или со слаб наклон, обезбедувајќи мозоци на топена вода. И покрај фактот дека лалињата се хигрофилни, стагнацијата на подземните води може да ги уништи. Сијалиците често се навлажни, тие се погодени од габични заболувања, а во зима замрзнуваат. Затоа, низинските, поплавените области не се соодветни, или на друго место треба да опремите добар дренажен систем.Лалињата се чувствуваат одлично на лабава, плодна, пропустлива песочна јамка и нечистотија со неутрална и малку алкална реакција. Тешките глинени почви се погодни само по нивната оптимизација со додавање на груб речен песок, тресет со неутрална pH вредност и хумус.

Но, ако имате глинеста земја, не очајувајте. Еве неколку совети како да одгледувате лалиња дури и на тврда почва..

 • Карактеристики на садење лалиња 4Карактеристики на садење лалиња 5

  Како да садите лалиња во глинеста почва, така што тие цветаат добро

  Ние ви кажуваме како да растете луковични цвеќиња на тешка глинеста почва.

За да ја подготвите почвата за садење лалиња, следете ги следниве упатства.

 1. Копајте длабочина од 2 бајонети на лопата. Длабоко копање е потребно затоа што корените што растат од дното се далеку од површината. Важно е да се изврши работата однапред (2-3 месеци, најмалку 2 недели пред садење), така што земјата има време да се реши. Во спротивно, растечките корени ќе бидат оштетени..
 2. Олабавете ја тешката почва. Ако почвата е прилично тешка и не е доволно лабава, додадете ја песок, гнили пилевина или тресет на неа.
 3. Оплоди. Од органски ѓубрива, најдобро одговара компостот и хумусот од 2-3 години изложеност (10-15 кг / кв.м.). Вреди да се извалка кисела почва за да се донесе pH на 7.1-7.5. Сложени минерални ѓубрива со висок процент на калиум и фосфор се применуваат веднаш пред садењето (40-100 g / sq.m). 
 4. Планирајте го слетувањето. Однапред, кога треба да засадите лушпи од лале, тоа е многу тешко. Се препорачува да се засади 3-4 недели пред првиот мраз, така што цвеќињата имаат време да се вкорени. Но, од тогаш невозможно е точно да се пресмета овој пат, датумите може да се пренесат. Во средната лента, оптимално време е периодот од средината на септември до почетокот на октомври, кога почвата се лади на 6-10 ° C на длабочина од 15 см. Ако есента е топла, не треба да брзате да испраќате лалиња на земја. На крајот на краиштата, ако температурата на почвата за време на садењето е поголема, има преголемо трошење на хранливи материи, а растенијата слабо хибернираат.

Не хранијте лалиња со свежо ѓубриво. Ова може да предизвика оштетување на сијалицата од габични заболувања. Покрај тоа, свежите органски привлекуваат земјотреси, а потоа и молови, кои не само што можат да го расипат изгледот на цветната градина, туку и да придонесат за губење на растенија.

Чекор 3. Подгответе го кромидот

Карактеристики на садење лалиња 6

Пред садење, спроведете целосен санитарен преглед на светилките и безмилосно отфрлете ги сите пациенти. Дури и една погодена сијалица може да ги зарази не само нејзините најблиски соседи, туку и целата почва.Сортирајте го саден материјал со парсирање. Големината е важна при садењето и покрај тоа, полесно е да се грижите за цвеќињата засадени со парсирање, а потоа да ги ископате.

Непосредно пред садење 30-40 минути, натопете ги сијалиците во раствор на лекот Максим Дачник, Витарос, 0,5-калиум перманганат или кој било друг фунгицид.

Чекор 4. Засадете ги сијалиците во земјата

Карактеристики на садење лалиња 7

Оптималната дебелина на почвениот слој од дното на лалињата до земјината површина е три висини на сијалиците при садење на лесни почви и две од неговите височини на тешки почви. Одбијте да слетате на длабочина од повеќе од 20 см. Децата треба да се продлабочат за околу 8 см.

Не ги отстранувајте снегулките од сијалицата, како тие вршат заштитни функции. И за да ги исплашиме глодарите, препорачуваме да ги попрскате саден материјал со свежо мелен црвен пипер.

Растојанието помеѓу светилките се одредува според нивната големина, како и целта на садење. Ако создадете светло цветно цвеќе за една сезона (откако цветните светилки ќе бидат исфрлени), засадете близу - на растојание 2 пати од дијаметарот на сијалицата.

Но, ако планирате долгорочно одгледување, треба да се грижите за посериозно растојание помеѓу цвеќињата. Важно е растенијата да добиваат доволно светлина и исхрана, како и за полесна грижа за нив. Засадете големи светилки во редови во интервали од 8-10 см, оставајќи 20-25 см помеѓу редови.Се верува дека максимална продуктивност може да се добие со садење 50 големи сијалици на 1 квадратни М, мали до 80-100 парчиња..

Започнете со садење со лалиња рано цветни, постепено преминувајќи кон подоцнежните сорти.

Традиционално, лалињата се засадени во дупки. Покрај тоа, ако светилките не се премногу, тогаш за секој од нив копаат посебна дупка. Но, ако планирате садење во големи размери, можете да ја изберете земјата до саканата длабочина низ целата област, да го израмните дното и потоа да ги организирате сијалиците.

Истурете малку песок во дното на бунарите, што ќе создаде поволен воздушен режим за сијалицата и ќе го намали ризикот од инфекција.

Кога садите, не ги притискајте сијалиците силно во земјата. Така, можете да го оштетите коренот мушка, и ова е опасно за развој на болести. Внимателно поставете го кромидот и покријте го со земја за да не остане вдлабнатина на местото на садење, во кое водата може да се акумулира.

Не е важно дали ја ставате сијалицата на дното или странично. Меѓутоа, кога врвот е спуштен, троши повеќе енергија и време да го избркате зеле, а како резултат на тоа, цветнито се одложува.

Се случува оптималното време за садење да помине одамна, а пронајдовте заборавени светилки во оставата, чајната кујна или подрум. Не ги чувајте ги до пролет. Како да садите такви лалиња, можете да прочитате во нашата статија.

 • Карактеристики на садење лалиња 8Карактеристики на садење лалиња 9

  Доцна за садење лалиња? Не е застрашувачко!

  Како да садите лалиња и што да направите ако поминале датумите за садење?

Чекор 4. Ние се засолниме за зимата

Иако лалињата не се плашат од мразови, заштитените растенија даваат уште 50 светилки, посилни цветни стебленца и големи цвеќиња. Затоа, со почетокот на одржливо студено време (кога почвата замрзнува во текот на ноќта и одмрзнувања во текот на денот), препорачливо е да се прекриваат и да се засадат со растенија.

Мулчирањето е особено важно ако одложите садење или решивте да одгледувате каприциозни холандски сорти. Во овој случај, по првиот мраз, посипете со слој од 5-10 см тресет или компост.

Начини на садење лалиња

Карактеристики на садење лалиња 10

Покрај садење во дупки, постојат и други опции за одгледување лалиња - во корпа, на решетка или во украсни кутии.

 • Слетување во корпа. На продажба има специјални контејнери за садење светилки. Благодарение на нив, садењето лалиња е многу полесно. Не треба да се наведнувате секој пат за да ги искористите следните неколку светилки. Кога користите таква корпа, треба да се наведнувате само еднаш - да го закопате садот во земјата. Друга предност на овој метод е тоа што сите растенија можат да се уредат на цветницата според сорти, и тие дефинитивно нема да се мешаат. И присуството на страни (10-12 см) служи како дополнителна заштита од глодари. За да ископате корпа, доволно е да го расипете неговиот агол со подвигалка, и ќе се појави на површината заедно со целата негова содржина. Ако користите контејнери со големи отвори на дното, насочете ги вилушките под дното, така што малите сијалици не се појавуваат низ отворите.
 • Наместете се на пластични мрежи. Зборуваме за мрежи кои продаваат компири, моркови и друг зеленчук. Значењето на овој „изум“ е да се заштити од глувци на поле. На предвиденото место, неопходно е да се отстрани почвата до саканата длабочина и да се израмни дното. И тогаш исечената мрежа е поставена така што нејзините рабови се испакнати над површината на жлебовите за слетување и се покриени со песок 2-3 см. Следната задача е да ги поставите светилките и внимателно да ги посипете со земја. Конечно, тие ги скриваат рабовите на решетката во земјата, така што тие не го расипуваат изгледот на цветницата.
 • Во украсни кутии и вазни. Ако вашите планови вклучуваат украсување на градината со цветни кутии, во есен изберете светилки со ниски лалиња. Ставете ги на неколку парчиња во пластични садови или какви било други контејнери (на пример, во отсечени конзерви со вода) со голем број на дренажни дупки. Копајте во земја или оставете во ладен подрум. Во пролетта, ставете во украсни садови и наредете се во градината.

Можете исто така да потенцирате друг начин да садите лалиња - за дестилација за празниците. Во овој случај, треба да дејствувате малку поинаку. 

 • Карактеристики на садење лалиња 11Карактеристики на садење лалиња 12

  Принудувајќи лалиња за пролетни празници во 6 чекори

  Букетот лалиња што сами ќе пораснете во средината на февруари е доста реален. Главната работа е правилно да го организирате присилувањето на светилките. Ние ќе ви покажеме како да го направите тоа..

Нема ништо комплицирано во садење лалиња. Многумина го прават ова без да се придржуваат кон никаква технологија. Но, ако ова е вашето прво запознавање со луковици од кромид или ако сакате да направите сè "според науката", нашите препораки ќе помогнат да се добие светла цветна градина во пролет.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака