Сорти на орли помине за московскиот регион и средната лента: јадете бери, продолжете ја младоста

Сорти на орли помине за московскиот регион и средната лента: јадете Бери, продолжете ја младоста 1

Орли помине е рано бобинки со сиво-виолетово овошје и ненаметлив вкус. Содржината на витамини, биолошки активни соединенија и елементи во трагови, таа се натпреварува со многу бери култури.

Врвни сорти на орли помине кои можат да се одгледуваат во предградијата

Родот Орли помине вклучува повеќе од сто видови, меѓу кои има грмушки, дрвја и растенија за искачување. Во почетокот на летото, сезоната на бери-витамини се отвора со деликатни, кисело-свежо овошје од јахрана орли помине..

Долго време, Леонид Петрович Куминов, одгледувач од московскиот регион, работеше на добивање сорти на орли помине.. Неговите сорти се карактеризираат со висока отпорност на мраз, безбедно толерира топлина, покажуваат умерена толеранција на суша. Вкусот на овие бобинки се проценува на 4,8 поени од 5. Овошје, темно сина со синкава нијанса, сладок, не горчлив. Обликот може да биде во форма на солза, вретено, тркалезно или триаголно, со тежина од просечно 1,1 g. Собрани се 2,1 кг жетва од грмушка, што во однос на е околу 70 кг / ха. По зреењето, бобинките скоро и да не се распаѓа.

Раните и средните рани сорти на Л. Куминов вклучени во Државниот регистар:

 • Гжел рано,
 • Вилига,
 • Гжелка.

Сорти со орли помине во средната сезона:

 • Ким,
 • Купот е мал,
 • Лулија,
 • Шахинија.

Доцните сорти на Л. Куминов, вклучени во Државниот регистар:

 • Кингфишер,
 • Раменскаја,
 • Гжел доцна.


Најдоброто и најплодното од сортите добиени од Л.П. Куминов, Вилига, дава од една грмушка до 2,4 кг големи, слатки, нежни бобинки.

Сорти на орли помине за московскиот регион и средната лента: јадете Бери, продолжете ја младоста 2

Вилига - продуктивна сорта со енергични грмушки

Покрај Kuminovsky еднакви по карактеристики, Државниот регистар има и нови подобрени сорти на орли помине со подобрени показатели за принос, издржливост и големина на овошје.

Обично раните бобинки немаат светла вкус, но тоа не важи за орли помине. Меѓу раните сорти на зреење, постојат неколку многу успешни во однос на квалитетот и приносот.

Табела: 5 рани сорти на орли помине со подобрени својстваИме на одделениеВкусБери маса (g)Резултат за вкус (резултат)Продуктивност (т / ха)Карактеристика
Асолслатка и кисела, миризлива1,1555темно виолетови бобинки, отпорна на мраз сорта
Гордост на Бакчарслатка и кисела1,24,893,4отпорен на мраз, не се разболува, не страда од штетници
Сибирскислатка, миризлива1,04,9107отпорен на мраз
Силгинкаслатка, нежна1,54,9106висока отпорност на суша и отпорност на топлина
Три пријателислатка и кисела, миризлива1.44,683може да бидат погодени од филостикус, но зимската цврстина, отпорност на топлина и толеранција на суша се високи

Фото галерија: рано собрани сорти на орли помине

Орли помине во средната сезона се случуваат со мали уредни капки-бобинки или позначајни, со соодветно име. Некои покажуваат висока отпорност на патогени: патогени и штетници, други на екстремни температури. Тие можат да толерираат мраз и топлина без оштетување. Сите сорти се карактеризираат со пријатен, освежувачки вкус..

Прочитајте исто така за тоа што можете да засадите во текот на летото, во нашата статија - Јули слетување во колибата

Табела: најдобрите сорти на орли помине во средната сезона

Име на одделениеВкусБери маса (g)Резултат за вкус (резултат)Продуктивност (т / ха)Карактеристика
Бајчарски гигантслатка, со нежна киселост1,84,853незрело бери зреење
Сина десертслатко0,8547исклучителна отпорност на штетници и болести
Daughterерка на џинслатка, кисела, освежувачка1,8–2,54,869,4средна отпорност на топлина
Елизабетаслатко1.2–1,8541може да се користи за индустриско култивирање
Оган опалкисело1,24,590,8отпорен на мраз
Сириускисело, со горчина1,04,693не се разболува, не страда од штетници
Сладокслатко1,55приносот зависи од достапноста на опрашувачоткомпактна разновидност, одличен опрашувач, но може да биде засегната од оброк и сипаници
Чулимскајанежна, слатка и кисела1,24,8102висока отпорност на патоген

Фото галерија: модерни сорти на орли помине средно зрее

Најуспешните доцни сорти на орли помине за московскиот регион имаат прилично големи, пријатни бобинки.. Но, највкусните имаат помал принос.

Табела: Карактеристики на сорти на орли помине со доцна зреење

Име на одделениеВкусБери маса (g)Резултат за вкус (резултат)Продуктивност (т / ха)Карактеристика
Годишнина на Бачарслатка и кисела, свежа,
нема горчина
1.44,8106висока отпорност на неповолни фактори на животната средина и патогени
Горлинкаслатко1,0–1,5544,5висока отпорност на неповолни фактори на животната средина и патогени
Вереникслатка и кисела, нежна1,24,998изразена отпорност на мраз
Кубна цирконијаслатко1,0532изразена отпорност на мраз

Фото галерија: доцна успешни сорти на орли помине

Највисок рејтинг на дегустатори добија орли помине оценки на сорти:

 • Асол,
 • Сина десерт,
 • Горлинка,
 • Елизабета,
 • Сладок,
 • Кубна цирконија.

Фото галерија: сорти на орли помине со највкусни бобинки

Засадив орли помине пред четири години. Избрав сорти Ленинградски џин и Вилига, а уште две безимени садници беа претставени од мој сосед, предупредувајќи дека стабилна култура бара неколку сорти лоцирани не подалеку од еден и пол до два метри едни од други. Но, никој не предупреди дека грмушките не сакаат трансплантација, но не ми се случи да ги прочитам. Како резултат, обидувајќи се да најдам подобра локација, неколку пати ги менував грмушките ...
Досега сум задоволен со нежни цвеќиња во очекување на идните богати жетви.

Орли помине декоративни

Покрај сино-виолетовата Бери со ненаметлив вкус, има и други растенија под истото име: грмушка како татарска орли помине, или лианиформ - орли помине, или мирисна орли помине. Најчесто, татарски грмушки со орли помине се користат во дизајнот на страници: Роуса, Црвениот Хак, Забели. Нивните експресивни цвеќиња, испрскани со грмушки од пролет до почетокот на летото, подоцна се заменуваат со привлечни бобинки. А, арбулите и wallsидовите на зградите се украсени со кадрави пука од орли помине, кои имаат украсни и нежни мирисни цвеќиња, а самите пука, и бобинки, цврсто седат на чинија со фузиран лисја. Плодовите од сите видови украсни орли помине не се јадења.

Значи, излегува дека кога зборуваме за орли помине, некои подразбираат зреење белешка бери, додека други значат дебели грмушки или оригинална благодатна лоза, украсување на локалитет или wallид на зграда.

Прочитајте исто така - Нега на орли помине во есен, подготвувајќи грмушки за зима

Фото галерија: украсни форми на орли помине

Прегледи

Овие болни бобинки се способни за производство на вкусни преработени производи: конзерви, метеж, пире од компири, кои дегустаторите ги оценуваат повисоко од овошјето. Што се однесува до декоративната орли помине, тој сам го менува светот околу себе..

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака