Пире од јагода со шеќер за зимата

Пире од јагода со шеќер за зимата 1

 • Време за готвење:10 мин
 • Служби по контејнер:6
 • Вид на чинија:Празни места
 • Кујна:Дома
 • Тешкотија:За почетник

Обидувајќи се еднаш, секогаш ќе го сторите тоа. Не можам да го кријам овој вкусен рецепт од тебе, сакам да сугерирам да пробаш да замрзнеш јагоди со шеќер за зимата во замрзнувачот. Ова е неверојатно вкусен десерт кој ќе им се допадне на возрасните и децата од која било возраст. Во замрзнувачот нема да остане долго време. Некои луѓе го нарекуваат ова суров џем. Од името, вкусот и аромата не се менуваат.

Одете на пазарот за миризливи, сочни, зрели јагоди, купете ја вистинската количина и соберете разни добрите за зимата, но не заборавајте да јадете многу свежа храна пред да започнете со сезоната на бербата, затоа што витамините не можат да се заменат во средината на сезоната со какви било берби за иднината.

И за оние кои имаат сопствен кревет од оваа миризлива Бери, јас само завидувам. На крајот на краиштата, можете да уживате во свежи витамини цела сезона, иако е многу краток.

Дали е можно

Многу луѓе ми го поставуваат ова прашање. Јас ќе кажам со доверба во мојот глас дека е можно, па дури и треба да замрзнете јагоди со шеќер во замрзнувач за зима. Навистина, ваквите препарати (зеленчук, овошје, бобинки и зеленчук) задржуваат 95 витамини. Преземете го рецептот, не жалајте се.

Пире од јагода со шеќер за зимата во замрзнувач

Ве советувам да го подготвите пирето и да додадете ја точната количина шеќер. Не сметајте на фактот дека во зима откако ќе го стопите пире од компири, можете да го донесете по вкус, да го прилагодите вкусот подоцна, додавајќи повеќе шеќер. Ве уверувам дека на овој начин нема да успеете во вкусно. Не верувајте во тоа, обидете се да готвите две порции со и без шеќер и бидете сигурни од сопственото искуство.За оние кои сакаат веднаш да направат вкусен и исправен, еве еден рецепт за чудо.

Состојки

 • Јагода - 1 кг;
 • Шеќер - 1 лажица масло.

Како да се готви

Количината на состојки што ја наведов е приближна, затоа што можете да го направите тоа по ваш вкус и од која било количина.

Пире од јагода со шеќер за зимата 2 Измијте ја бобинки од прашина и нечистотија, солза зелени коњчиња.Јагодите мора да бидат зрели, да не бидат оштетени, расипаните бобинки мора да бидат отфрлени.

Пита од јагоди со шеќер за зимата 3 Преклопете сè во соодветен сад: тава или длабок сад. Додадете шеќер.

Зимски пире од јагоди со шеќер 4 Користејќи здроби, пире. Порано мелев сè во блендер. Но, оваа година решив да го пробам методот на дедо, ми се допадна многу повеќе.

На крајот на краиштата, кога ќе наидат парчиња бобинки, излегува многу повкусно.

Зимски пире од јагоди со шеќер 5 Земеме чисти пластични кеси, ставаме во чаша или мала чинија, на таков начин што е прикажано на фотографијата.

Зимски пире од јагоди со шеќер 6Истурете пире добиено таму.

Пита од јагоди со шеќер за зимата 7 Врзете торба и испратете ја во замрзнувачот.

Јас ова работно парче го чувам до пролет, вкусот е одличен. Точно, во пролетта остануваат само 2-3 пакувања, дел од околу 0,5 литри. И правам 1-2 кофи на толку прекрасен, не слабо начин. Семејството е големо, па сè се јаде многу брзо.

Што да се чува

Како што можете да видите, јас користев обични, чисти целофан-кесички од полиетилен, кои обично чуваат житни култури, слатки, колачиња. Многумина ќе речат дека ова е незгодно, за време на складирањето тие ќе солза, а пире од бери само лебдат надвор. Но, ова не е прва година што го правам вака, и со тоа го користам максимум целиот простор на замрзнувачот. Празните празни места се вклопуваат заедно, го пополнува целиот послужавник. Но, ако не ве убедив, тогаш можете да ги замрзнете на толку едноставни начини по ваш избор:

 1. пластично шише - го истураме готовиот пире од компири во него, го затвораме со плута и го ставаме во плехот на замрзнувачот. Обемот може да биде кој било. Недостаток е што треба да го одмрзнете целото шише. И можете ли да го јадете целото работно парче за 2-3 дена? Местото во замрзнувачот не се користи рационално, има воздушен простор помеѓу шишињата.
 2. Во пластични чаши.
 3. Во садови за храна со прекривка, различен волумен.
 4. Во садови за кекси или мраз - ова е погодно за оние кои собираат во мали количини.Зимски пире од јагоди со шеќер 8

Како да се одмрзне

Многу е едноставно, ја добиваме вистинската количина од замрзнувачот, ја ставаме на чинија и ја испраќаме во фрижидер, бобинките ќе се одмрзнат сами во текот на ноќта. Потоа исцедете ги од торбата во длабок сад и јадете. Ова може да се направи побрзо на собна температура..

Јас не препорачувам одмрзнување во микробранова печка.

Што да поднесете

И тука сето тоа зависи од вашата фантазија и кулинарски способности. Еве неколку примери за тоа што предлагам комбинирање на овој вкусен бери пире:

 1. со палачинки;
 2. со палачинки;
 3. со пити;
 4. со павлака - измешајте во чаша, ставете домашен јогурт.
 5. со урда - како и претходната верзија, на децата навистина им се допаѓа.

Моето семејство само го сака овој третман. Да, и повеќе придобивки од џем, и замрзнување јагоди со шеќер за зимата во замрзнувачот не е воопшто тешко.

Сподели на социјалните мрежи:
Изгледа вака